BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI BAŞVURUSU

Ebeveyn, dede ya da ninelerden birinin doğum yerinin, Bulgaristan olması esasına dayalı, başvuru yapılabilirsiniz.

photo_verybig_45033622221
Bulgaristan Pasaportu

Başvuru Şekli

 1. Reşit, her bir başvuran için ayrı vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.
 2. Bulgar vatandaşı üst soyun, hayatta olması ya da buna dayanarak ana babadan birinin çocuklarıyla torunlarından önce başvurmasına gerek yoktur. Birlikte başvurular tavsiye edilir.
 3. Reşit olmayanların başvuruları, ebeveynlerinden en az birinin, Bulgaristan vatandaşlığına alınmalarıyla beraber mümkündür.
 4. Başvuracakların, Nüfus Dairesi’nden Alt-Üst Soy Nüfus Kaydı alınarak  kaymakamdan Apostillenmelidir.
 5. Başvurularınızın işlem göreceği Bulgaristan’daki kurumlar sırasıyla: Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Belediye’den -detaylı ve vukuatlı nüfus kayıtlarınızın izahat gerektirir olma durumuna göre- başvurunuza ait ek evrak/lar (Doğum Belgesi, Ölüm Belgesi, İsim Denklik Belgesi, kesinleşmiş Boşanma İlamı, kesinleşmiş evlatlık ilamı Muhacerat Belgesi, Bulgar Soyludur Belgesi v.b.) istenebilir. İstendiğinde alacağınız Muhacerat Belgesi’nde  ya da Tabiyet Beyannamesi’nde  menşe ülkenin Bulgaristan yazılı olmasına dikkat edilmelidir.
 6. Dosyanız hazır olunca mülakat amacıyla konsolosluktan bizzat randevu almanız gerekir.

DİKKAT EDİN!

 1. Dünya’nın hiç bir ülkesinde, vatandaşlık işlemleri, iş takipçisiyle yapılmaz!
 2. Vatandaşlık işlemlerinizin, mutlaka bu konuda tecrübe sahibi bir avukatla yapılması gerekir.
 3. Bulgaristan ve Türkiye dahil tüm Dünya’da, avukatlardan başka hiç kimse evraklara bakıp hukuki görüş veremez, vekalet alarak yasal takiple işlemde bulunamaz çünkü yasaktır; aksi, suçtur ve cezası ağırdır.
 4. İş takipçisiyle yapılan başvurular, yasal hakkınız dahi olsa, idari uygulama denilerek 3 yıl 5 yıl ötelenebilir; bu süreç boyunca (çeviri ücretiydi tasdik masrafıydı vs gibi adlar altında önce oturum için ayrı başvur sonra vatandaşlık için ayrı başvur vs denilerek), devamlı ücret ödemek ve daima masraf yapmak zorunda, bırakılabilirsiniz.
 5. Avukat yerine, iş takipçisiyle, başvurularınız (kulaktan duyma, sorup-yapma v.s.) gibi yasal dayanaklardan yoksun ya da gereksiz yollardan yapıldığından ötürü hak mahrumiyetine uğratılma, yeniden başvuru yapmak ya da hataları ortadan kaldırmak için ayrıca bir dava açmak zorunda bırakılabilirsiniz.
 6. Her bir başvuranın, yasal statüsüne göre ya da idarenin tutumuna göre başvurulara ait yasal dayanaklar, farklılık gösterebilir; bunların mahiyetlerinin iş takipçileri tarafından anlaşılıp, evrak tanzim edilerek işlemlerinin yapılmaları mümkün, değildir.
 7. Tüm vatandaşlık iş ve işlemlerinin ancak ve ancak tecrübeli en az bir Bulgar avukat ve bir Türk Avukat tutularak yapılması tavsiye, olunur.
 8. Son olarak, Avrupa’da hiç kimse savaştan, komünist tek parti yönetiminden, etnik ya da dini ayrımcılıkla otokratik ya da totaliter baskıdan ötürü göç etmek zorunda bırakılmış bir aileye mensup olmasından veya ellerinden zorla vatandaşlıktan çıkma belgeleri alınarak tehcirlerinden ötürü, vatandaşlıktan mahrum kılınamaz, başvuruları iç hukuka aittir denip idari kararlarla ötelenemez vatandaşlık bağı ya da hakları tağyirle tahrif edilemez; vatandaşlık bağı, vefat edenlerin sulbü için son bulmaz; vatandaşlık haklarına dair taleplere maniyle engel konulamaz; kaldı ki Bulgaristan Vatandaşlık Yasası’nda, idarenin ve mahkemelerin, önlerindeki dosyalara uygulayabilecekleri: ‘Göçle Vatandaşlıktan Mahrumiyet’e ait bir hüküm de yoktur. Bulgaristan, hak ve hukukun üstün olduğu bir Avrupa ülkesidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu konudaki içtihadları, açıktır.

BAŞVURMAK AMACIYLA

 1. Sunduğumuz hizmet başvuru dosyanızın Bulgar Avukatlarımız tarafından yasa ve mevzuata uygun şekilde hazırlanmasından ibarettir.
 2. Başvurular bizzat hak sahipleri tarafından, ikametgahlarının bağlı bulunduğu, Bulgar konsolosluklarından yapılması gerekir. Buna göre,
 3. İlk başta, Alt-Üst Soy Nüfus kayıtlarınızı incelemeniz gerekir. Bu İnternet sitemizin, ‘İletişim’ kısmından, Alt-Üst Soy Kaydınızı, fotoğraf ya da PDF Formatı’nda, ekleyip tarafımıza iletiniz. Bu amaçla,
 4. Her hangi bir en yakın Nüfus Dairesi’nden ya da online olarak Nüfus İdaresi’nin sisteminden alacağınız, kendinizin, Alt-Üst Soy, Nüfus Kaydı’nızda, üst soyunuzda Bulgaristan doğumlu var ise bunun aslına daha sonra Kaymakam’dan Apostil alıp ilk önce fotoğraflarını iletin lütfen bakalım; akabinde, asıllarıyla ödemeyi yapıp başvuru sürecini başlatabilirsiniz.
 5. Nüfusta, memurlar sorun çıkartırlarsa, Nüfus’tan Bilgi ve Belge ve İsteme Dilekçesi’ne dair izahatla dilekçe örneği bu linkte mevcut: http://bit.ly/nuf_dil Nüfus Dairesi’nde faydalı olabilir. Ayrıca,
 6. Nüfusta hatalı evrak vermemeleri için gösterebileceğiniz bir Örnek Alt – Üst Soy Nüfus Kaydı bu linkte mevcut: http://bit.ly/2zdhvTx
 7. Genel bilgi ve başvuru için açıklamaysa bu linkte bulabilirsiniz: http://bit.ly/vat_bulgar
 8. Sorularınız olursa, her zaman arayabilir ya da buradan yazabilirsiniz.

BAŞVURU AMACIYLA

DETAYLI İZAHATIMIZA ERİŞMEK İÇİN PORTALIMIZA KAYIT OLMALISINIZ; LÜTFEN, TIKLAYINIZ (ÜCRETSİZDİR).

BULGARİSTAN VATANDAŞLIK’ için 642 yanıt

 1. dedem bulgaristan doğumlu ama vefat ettib babam ve ben türkiye doğumluyuz alt üst kaydına e devletten baktğımızda dedem ve akrabalarının bulgaristan doğumlu olduğunu görebiliyoruz bunu nüfus dairesinden aldırıp kaymakamlıkta onaylattıktan sonra ne yapmamız gerek hakkım varmı vatandaşlık almaya

  Beğen

 2. Merhabalar. Benim büyük annem Bulgaristan doğumlu ve 7 yaşında Türkiye’ye gelmiş. Çifte vatandaşlığı var mı yok bilmiyorum. Fakat ben yani torunu çifte vatandaşlık alabiliyor muyum ?

  Beğen

 3. Doğum yeri Petriç olarak gözüken 1889 tarihinde doğan ve 1908’den Bulgaristan Cumhuriyeti kurulduktan sonra 1912’de Türkiye’ye göç etmiş Büyük dedem 1950 yılında Türkiye’de vefat etmiştir.Vatandaşlığı var mı yok mu bilmiyorum.Varsa korunup korunmadığını da bilmiyorum.Ne yapmam gerekiyor?Vatandaşlığı olup olmadığını öğrenmek için nereye başvurmalıyım?

  Beğen

 4. Merhaba ,
  Dedem 1940 Debriç doğumlu..2016 da vefat etti.isim denklik belgesi talebimiz sonucunda dedemin 2510 sayılı iskan kanunun 6b maddesi uyarınca Türk vatandaşlığını kazandığına dair dönüş geldi. Dedem üzerinden vatandaşlık alma hakkımız var mıdır

  Beğen

   1. Üntaç bey alt-üst Nusfus kayıtlarını iletişimden gönderdim tesekkürler

    Beğen

 5. Merhaba Avukat bey. Benim annem ve babam 1921-1922 bulgaristan eski cuma doğumlular. Şu anda ikiside vefat etmiştir.
  alt üst soy hattında bulgaristan dogumlu oldukları ve ayrıca ankara ya nufus müdürlügüne yaptığım denklik müracatımda da
  türkiye ye geliş tarihleri türk vatandaşlığına geşiş leri ile ilgili bilgi var.babam ve annem 1936 yılında türkiyeye gelmişler. çifte vatandaşlık ile ilgili başvuru yapabilirmiyim. İyi Günler.

  Beğen

 6. İyi çalışmalar,benim babannem bulgarıstan doğumlu ve 1938 yılında Türkiye’ye göç etmişler.Kendisi sağ su an babam da sağ ve turkıye dogumlu.Ben ,babannem ve babam basvuru yapmadan, basvuru hakkına sahip mıyım çifte vatandaşlık için?

  Beğen

 7. Merhaba,

  Dedem Bulgaristan 1913 dogumlu ve cocukken Turkiye’ye gocmus. Bulgaristan 1908 yilinda bagimsizligini kazandigi icin Bulgaristan vatandasliginin oldugunu tahmin ediyorum. Bir danismaklik firmasi dedem ve annem vefat ettigi icin basvuru yapamayacagimi soyledi. Turkiye’deki soy bilgisinde dogum bilgileri mevcut. Bulgaristan vatandaslagina basvuru yapabilir miyim?

  Beğen

 8. Üntaç bey merhaba, dede tarafından Bulgaristan tarafından geldiğimize dair belgeyi nüfus dairesinden aldık. şimdi ne yapmalıyız? sizinle nasıl iletişim kurabiliriz?

  Beğen

  1. Avukat bey merhaba Annem Bulgar vatandaşı oldu blg pasaportunu ve licna kartını aldı şimdi biz kardeşimle müracaat ettim Aralık ayına gün verdiler mülakata gireceğiz mulakattan ne kadar zaman sonra bizim vatandasligimiz kabul olur acaba bilgi verirseniz çok çok seviniriz

   27 Haz 2018 Çar 17:23 tarihinde AVUKAT ÜNTAÇ GÜNER, ESQ АДВОКАТ עורך דין

   Beğen

  2. Untac bey merhaba

   Size zahmet olacak ama bir cevabiniza ihtiyacım var. Annemin Bulgar pasaportu ve licna kartı var bundan dolayı ben normal vize için değilde uzun süreli vize oturum hakki vs. bulunabiliyor muyum böyle bir hakkım varmı çünkü zırt pirt vize parası odemek artik çok zor bildiğiniz üzere ulkede euro aldı başını gitti Kendi başıma iş yapmadan size sormak istedim bide red cevabı falan gelir iyice yıkım olur Şimdiden çok sağolun avukat bey teşekkür ediyorum

   27 Haz 2018 Çar 23:58 tarihinde Alev Üyüklü şunu yazdı:

   > Avukat bey merhaba > Annem Bulgar vatandaşı oldu blg pasaportunu ve licna kartını aldı şimdi > biz kardeşimle müracaat ettim Aralık ayına gün verdiler mülakata gireceğiz > mulakattan ne kadar zaman sonra bizim vatandasligimiz kabul olur acaba > bilgi verirseniz çok çok seviniriz > > > > 27 Haz 2018 Çar 17:23 tarihinde AVUKAT ÜNTAÇ GÜNER, ESQ АДВОКАТ עורך דין

   Beğen

 9. 1938 de göç eden ve Vefat eden dedem ve ananemin vatandaşlığının korunduğunu Bulgaristan dan öğrendik. Annem Türkiye doğumlu ancak vefat etti. Ben torun olarak çifte vatandaş olabilir miyim.

  Beğen

 10. 1978 gocmeni yim vatandaslıgım geri almak istiyorum gerekli belgeler nelerdi ve sizinle nasıl ırtibat kurabilirim

  Beğen

 11. Babamın annesi MUSTAFAPASA 01/07/1905 doğumlu,Bulgaristan çifte vatandaşlığı hakkedebilir miyim?
  Teşekkürler.

  Beğen

   1. Babamın annesi MUSTAFAPASA 01/07/1905 doğumlu,Bulgaristan çifte vatandaşlığı hakkedebilir miyim?

    Babamın annesi 1910 lu yıllarda Türkiye’ye gelmiş şu anda sağ değil. Babam sağ ,yinede çifte vatandaşlık alabilir miyim?
    Teşekkürler.

    Beğen

 12. Merhaba, benim babaannem ve dedem Hacıoğlu doğumlular 1909 ve 1906. Her ikisi de rahmetli. Türkiye’ye 1936 senesinde Romanya vatandaşı olarak göçmüşler. Ancak doğdukları sene doğum yerleri Romanya toprağı değil Bulgaristan toprağı olduğundan Romanya vatandaşlığına başvuramıyoruz, Bulgaristan’a başvurmamız gerekliymiş. Elimizde hemen hemen hiç belge yok, sadece buradan aldığımız vukuatlı nüfus örneği mevcut. Buna göre vatandaşlık için başvurmamız mümkün olur mu acaba? Bunların dışında da annemin babası 1922 Aydos doğumlu. 1938 senesinde de Türkiye’ye gelmiş. Ancak onun da yine belgeleri yok elimizde. Ayrıca onun oradan bir nüfus cüzdanı olmadığını sanıyorum, bu açıdan da başvuru mümkün olur mu acaba? Teşekkürler.

  Beğen

 13. Avukat bey merhaba,

  Sizinle Bulgaristan vatandaslik islemlerimizi baslatmak istiyoruz. Oncelikle birkac sorumuz olacak:

  1) Konsolosluga belgelerimizle gidip basvurduktan sonra licna kart ne kadar zamanda cikiyor?

  2) Licna karti konsolosluk mu hazirliyor yoksa licna kart kisi adina Sofya’dan cikip Istanbul’a mi geliyor?

  Beğen

   1. Peki avukat bey, belgelerimizi size iletmek istiyoruz, fakat 4 ay sonra (tahminen) apartmanimiz kentsel donusume girecek, adresimiz degisiklige ugrayacak, belgelerimizi siz Bulgaristan’a yolladiktan sonra adresimiz degisecegi icin bir problem yaratir mi?

    Sonucta her belgeyi su anki adresimiz uzerinden aliyoruz, tasdiklettiriyoruz. Sonrasinda da tum belgeler tamamlanip konsolosluga basvurduktan sonra da adresimiz tekrar degisecek, insaat bitince. Farkli farkli adresleri goren Bulgaristan’daki ve konsolosluktaki kisiler herhangi bir problem cikarirlar mi bu iki durum icin de? (tekrar basvurmamizi istemeleri ya da vatandaslik cikarmada problem cikarmalari)

    Cok tesekkurler.

    Beğen

 14. Merhaba,
  Bulgaristan vatandaşlığına başvurmak istiyorum. Anneannemin babası 1920 Bulgaristan doğumlu. Anneannem hayatta. Annem vefat etti. Vatandaşlığa başvurmak için anneannemin başvurusu gerekli mi ve annem hayatta olmadığı için başvurmamda bir problem olur mu? Bir de dedemin vatandaşlığa kabul tarihini nasıl öğrenebilirim? Vatandaşlık işlemleri için sizinle görüşeceğim. Önce bunları öğrenmek istiyorum.
  Teşekkürler

  Beğen

 15. Üntaç bey merhaba,
  Eşimin Anneannesi 1925 Bulgaristan/Nevrekop doğumlu 1932 yılında 7 yaşında iken, Türkiye Adapazarı’na yerleşiyorlar.
  2009 yılında ise vefat ediyor. Şuan hayatta olan eşimin annesi ise, Adapazarı doğumlu. Eşimin Bulgar vatandaşlık hakkı var mıdır? Bu konuda iki farklı bilgi aldık; ilk aldığımız bilgi; Bulgaristan’dan 3 göç döneminden birinde olmadığı ve 1950 öncesi kayıtların silindiği için vatandaşlıktan çıkarıldıklarını söylediler. Diğer bilgi ise; 7-8 aylık bir ön araştırma-tespit sürecinin olacağı buna gelecek olumlu cevaba istinaden vatandaşlık başvuru işlemleri başlatabileceğimiz. Farklı iki kaynaktan gelen farklı iki bilgiden dolayı ve sizin uzmanlığınıza da danışarak sormak istedik. Konuyla ilgili olarak yüzyüze de görüşmek isteriz.
  WhatsApp hattınızdan da alt-üst soy belgesini paylaşıyorum.
  Saygılar,
  Selçuk Tuncer

  Beğen

 16. Merhaba,
  e-devlet üzerinden soy ağacı inceleme uygulamasından baktığımda Ananemin babanesi Tırnova; Babanemin dedesi Pravadi(sağ gözüküyor kayıtlarda ama mümkün değil); Babanemin ananesi Şumnu; Babamın babası Ziştovi (ama kayıtlarda Ziştuna yazmışlar) doğumlu gözüküyorlar.
  Vatandaşlık için herhangi bir başvuru hakkım var mı? Birçok forumda dedemden dolayı babamın sonra benim edinebileceğim bilgisi var ancak şu an ne dedem ne de babam hayatta. nasıl bir yol izleyebilirim?

  Beğen

 17. Merhabalar, benim babamın annesinin babasının babasının annesi(01/07/1871 Lofça doğumlu) ve benim babamın annesinin annesinin babasının babası(01/07/1843 Lofça doğumlu). Bide pomak olduklarını biliyoruz. Acaba bulgaristan vatandaşlığına başvursam kabul edilir mi ve ne kadar sürer ? Çok teşekkürler

  Beğen

 18. Merhaba Üntaç Bey,
  Dedemin babası 1868 Tırnova doğumlu, Dedemin annesi 1872 Tırnova doğumlu. Türkiye’ye göç tarihlerini bilmiyorum. Acaba Bulgar vatandaşlığı elde edebilir miyim.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Beğen

 19. alt üst söy bilgisine göre babamın babası (1917) Filibe babamin buyukannesi (1884) filibe doğumlu turkiye ye goc tarihini bilmiyoruz babam ve dedem vefat etti hicbiri hayatta degil vatandaşlık alabilir miyim Teşekkürler

  Beğen

 20. Merhaba.E devlet soyağacında dedem ve babaannem Üsküp lü görünüyor.Makedonya vatandaşlığına başvuru yapabilir miyim,

  Beğen

 21. Merhabalar,

  Soy agacimi e-devletten ogrendim, merhum dedem pomak ve ruscuk dogumlu, 1922.

  Turkiye’ye kacti mi goctu mu bilemiyoruz. Kendisine ait pasaportu elimizde yok, herhalde yabanci bir ismi vardi orada, ne oldugunu bilemiyoruz. Bulgaristan’dan siz bu aile kayitlarini elde edebiliyor musunuz? Bu sekilde yabanci ismini ve hangi belediyeye bagli oldugunu bilmeden siz vatandaslik hizmeti sunabiliyor musunuz?

  Beğen

   1. Tesekkur ederim, peki butun dokumanlar toplanip, konsolosluga basvuru yaptigimiz zaman ne kadar sure icerisinde pasaportumuz elimizde olacak? Daha onceki deneyimlerinizden yararlanarak bir sure belirtebilir misiniz? (1 ay- 3 ay-5 ay gibi?)

    Beğen

   2. Peki son sorum olarak, anladigim kadari ile basvurdugumuzda ilk licna karta alinacak sanirim, o ne kadar suruyor? Cok tesekkurler.

    Beğen

 22. Merhaba ben Salim Tosun, söylediğiniz şekilde apostilli belgeleri kargolamadan önce mail ile gönderdim. Uygunsa diğer işlemlere geçmek istiyorum. Yanıtınızı bekliyorum.

  Beğen

 23. Merhabalar. Ben ve Babam Türkiye doğumlu ancak babamın babası Bulgaristan doğumlu. Daha sonra Türkiyeye göç etmişler. Bu şartlarda babam müracat etmeden ben doğrudan çifte vatandaşlık için müracaat edebilir miyim. Ve çifte vatandaşlığı alabilir miyim.

  Beğen

 24. Alt – Üst soy bağı olsa bile Makedonya yasalarında çifte vatandaşlığa kabul edilmiyormuş diyorlar.Doğrumudur?

  Beğen

 25. Merhaba,
  Annemin dedesi manastır dogumlu ve annemin anneannesi ise balçık dogumlu , vatandaşlık için uygun mudur
  tesekkurler

  Beğen

 26. Üntaç bey annemin babası bulgaristan doğumlu . dedem ve annem vefat ettiler.annem vefat ettiği için benim vatandaşlık müracaatı yapamiyacagimi söylüyorlar doğrumu dur.değil ise nasıl bir yol izlemeliyim

  Beğen

 27. merhaba annemin babası bulgaristan dogumlu sadece ben kendim cifte vatandaslık için basvuru yapabilirmiyim yoksa annanem ve annemde mi basvurmak zorunda

  Beğen

 28. Merhabalar. Babamın babası (dedem) Bulgaristan doğumlu ama küçük yaşta Türkiye ye göç etmiş. Dedem sağ değil ben torunu olarak çifte vatandaşlık için hakkım var mı. Bulgaristan ikinci kuşak olarak torun için çifte vatandaşlık veriyor mu.

  Beğen

 29. Merhaba Üntaç bey , benim büyük dedem 1878’de selvi(sevlievo) dan göçmüş. bir arkadaşımdan 6 nesile kadar bulgaristan’ın vatandaşlık verdiğini duymuştum. Vatandaşlık için başvurabilir miyiz

  Beğen

 30. Üntaç Bey Merhaba;

  Alt Üst Soy bilgilerini iletmiştim. Konu ile ilgili geri dönüş beklemekteyim.

  Saygılarımla

  Beğen

 31. Merhaba,annemin babasının annesi 1888 tırnova ve annemin babasının babası 1857 islimiye doğumlu.bulgaristan vatandaşlığı için başvurursam kabul edilebilir mi.başvurum kabul edilirse süreç ne zaman neticelenir

  Beğen

   1. bg vatandaşlığa geçmem kesin midir
    benimle aynı durumumda olan müvekkiliniz oldu mu

    Beğen

   2. benim durumuma benzer olan bg vatandaşlığına geçen müvekkilliniz oldu mu

    Beğen

 32. AV. Üntaç bey,
  4.3.2018 günü sorduğum yazıda annemin 1940 Türkiye doğumlu, babasının (1894-1.1.1980) pazarcık annesinin (1911-2002) sarımahmut ve diğer üç kardeşi de orada doğmuş. Yalnız bir şeyi unutmuşum yazmaya annemin elinde birde annesinin orada doğduğuna dair oradan verilmiş doğum kağıdı mevcut. Annem ile birlikte oradan delen iki kardeşide hayatta ben kız torun olarak eşim ve oğlumla birlikte vatandaşlık alabilirmiyiz.
  Teşekkür ederim.

  Beğen

 33. Annanem Sarımahmut dedem Pazarcık doğumlu 1935 yılında çocuklarıyla Türkiye ye gelir annem 1940 yılında burada dünyaya gelir. Dedem ve annannem vefat etti ben kız torunları olarak eşim ve oğlumla birlikte çifte vatandaşlık alabilirmiyiz.
  Bilgi verirseniz seviniriz.

  Beğen

 34. Merhaba üntaç bey,
  E- Devlet üzerinden yeni hizmete sunulan soy ağacı sistemine göre Annemin ailesi ve kardeşleri 1935 yılında Türkiye ye gelmişler. Annem 1940 yılında Tekirdağ kumbağ da dünyaya gelmiş. Annemin babası (1894-1980) pazarcık, annesi de (1911-2002) tarihleri arasında yaşamışlar. Annen başvurmadan ben başvuruda bulunarak eşim oğlum ve kendi adıma bulgar vatandaşlığı alabilirmiyim. Bilgi verirseniz sevinirim. Sırasıyla neler yapmam gerekir. Bilgi verirseniz sevinirim.

  Beğen

 35. Merhaba,
  Alt üst soy belgesine göre eşimin Babasının Babasının Babasının Annesinin Annesi , Babasının Babasının Babasının Babası, Babasının Babasının Babasının Annesi Silistre (Kuzey Bulgaristan) da 01.07.1848 de (ilk olanı) doğmuş gözüküyor , hiçbiri hayatta değil , eşim ve dolayısıyla oğlum Bulgar vatandaşlığı alabilir mi? Evetse siz bu konuda nasıl yardımcı oluyorsunuz?
  Saygılarımla..
  Umit

  Beğen

   1. teeşkkur ederim, iletişim bölümünden size gönderdim, Gerid dönüşünüzü bekliyorum.
    Saygılarımla..
    Umit Eren

    Beğen

 36. Merhaba
  Dedem 1906 Devin doğumlu. Hangi yılda Türkiye’ye göç ettiğini bilmiyoruz; Büyüklerden duyduğumuz kaçarak gelmiş. 1940 yılında İstanbul’da öldü.

  Bulgar vatandaşlığı alma şansımız var mıdır. Bu konuda hangi evraklar gerekli. Bir de konu ile ilgili maliyetim ne kadar olur (Sizin ücretiniz dahil) Sanırım öncelikle annemin vatandaşlık için başvurusundan sonra biz başvuru yapabilir?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar

  Beğen

 37. Merhaba Babamın dedesi bulgaristan lofça doğumlu bildiğim kadarıyla 1878 yada 1893 te turkiyeye gelmişler aynı zaman da biz pomak ız dili vs.konuşuyoruz .bizde vatandaşlık başvurusu yapabiliyormuyuz ? teşekkurler

  Beğen

   1. Teşekkürler Üntaç bey peki yola nerden başlamak gerekiyor öncelikli olarak yapılması gereken nedir ? Babam hala hayatta 70 yaşında onun üzerinden mi yürütmeli yoksa direk ben mi işlemleri başlatsam daha doğru olur.Teşekkurler tekrar

    Beğen

 38. Merhaba Untac Bey,
  Babam ve babamin ebeveynleri Bulgaristan dogumlu. 1951-52 yillarinda Turkiye’ye gelmisler ama gonullu mu yada mubadele sebebiyle mi gelmisler onu bilmiyorum.

  Ingiltere’de yasayan bir T.C. vatandasi olarak Bulgaristan vatandasligi basvurusunu sizin araciliginiz ile Ingiltere’den yapabilir miyim?

  Eger cevap olumlu ise ucreti ne olur?

  Islemler ben Bulgaristan’a gitmeden tamamlanabilir mi?

  Bulgarca konusabilme sarti aranmakta midir?

  Bulgaristan vatandasligi islemleri (Bulgaristan pasaportu almak dahil) ortalama ne kadar zamanda ve en gec ne kadar zamanda tamamlanabilir?

  Islemler esnasinda T.C. pasaportum ne kadar sureligine alikonulacak?

  Tesekkur ederim
  Selim

  Beğen

  1. İngiltere’den yapabilirsiniz. Bulgarca şartı yok. Süre değişmektedir. Pasaporta, İngilizler gibi el konulmuyor. Bulgaristan’a gitmeden tamamlanabilir. İletişim kısmından alt-üst soy belgenizi gönderin bakalım.

   Beğen

 39. Merhaba Üntaç bey. Benim her iki dedem, babaannem, anneannem ve üst soyları Bulgaristan doğumlu Dedelerim anneannem ve babaannem 1934 -1935 yıllarında Türkiye’ye göç etmişler. Şu anda hayatta değiller. Ben ve 20 yaşındaki oğlumun Bulgaristan vatandaşlık hakkı var mı

  Beğen

   1. Sizinle iletişime geçmek istiyoruz Üntaç bey. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

    Beğen

  1. Merhabalar. İyi çalışmalar Benim babamın babası yani
   dedem doğum yeri Bulgaristan,Filibe . ama dededem vefat etti onun vasıtası ile vatandaşlık alma şansım varmıştır ? İyi çalışmalar

   Beğen

 40. Merhaba
  Soyagaci bilgisimden babamım annesinin baba ve annesinim rupcuz dogumlu oldugunu gorduk. Vatandaslik alma ihtimalimiz var midir

  Beğen

 41. Merhaba benim Anneannem 1943 Bulgaristan Doğumlu ve Sağ. Ayrıca Anneannemin Babası 1908 ve Annesi 1915 Bulgaristan Doğumlu. Ben Torunu olarak Bulgaristan Vatandaşlığı alabiliriyim? Teşekkürler

  Beğen

 42. Merhaba benim babamın babaannesinin annesiyle babası Bulgaristan doğumlu, Türkiye’ye göçmüşler. Nüfusluktan soyağacımı alıp Kaymakamlığa apostil ettirdim. Sırada ne yapmam gerekir? Teşekkürler

  Beğen

 43. Merhaba. Dedemin dedesi Bulgaristandan göçmüş. Dedem yaşıyor. Vatandaşlık hakkı dedem babam ve biz çocuklarına doğaabilir mi?

  Beğen

 44. Merhaba dedem Doyran Makedonya doğumlu ancak babam Türkiye doğumlu.Dedem 1997 de vefat etti bu şartlar altında ben çifte vatandaşlığa başvurabilir miyim? ne yapmam gerekir? yaş kriteri var mı?33 yaşındayım..

  Beğen

 45. Merhaba Üntaç Bey,
  Benim de size Bulgar vatandaşlığı ile ilgili sorum olacak.
  Dedem 1905 Varna doğumlu, Babaannem 1912 Varna doğumlu.
  Türkiye’ye göç tarihlerini bilmiyorum. Acaba Bulgar vatandaşlığı hakkı elde edebilir miyim.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Beğen

   1. Teşekkür ederim,
    Başvuru işlemlerini sizin aracılığınız ile yapmak istiyorum. Prosedür nasıl işleyecek?
    Ayrıca oğlum (bir ay sonra 18 yaşında olacak) da benimle beraber başvurabilir mi?

    Beğen

 46. Merhaba,
  Ailemden öğrendiğim kadarı ile dedelerimin Bulgaristan’dan göçmüş olduğunu billiyorduk geçen hafta çıkan uygulama ile e-devlet üzerinden soy ağacı inceleme uygulamasıda birçok büyüğümüzün de yine Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmiş olduğunu öğrenmiş olduk. Sorum şu ki; Çifte vatandaş olmak için gerekli koşulları sağlayabiliyormuyum bu bilgi ile ? 0533 374 80 25 whatssap numaranızdanda üst-alt soy bilgi kağıdını paylaştım. Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

  Beğen

Bir ileti bırakabilirsiniz - Leave a Reply - Оставить комментарий - اترك التعليق - השאירו תגובה

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.