BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI BAŞVURUSU

Ebeveyn, dede ya da ninelerden birinin doğum yerinin, Bulgaristan olması esasına dayalı, başvuru yapılabilirsiniz.

photo_verybig_45033622221
Bulgaristan Pasaportu

Başvuru Şekli

 1. Reşit, her bir başvuran için ayrı vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.
 2. Bulgar vatandaşı üst soyun, hayatta olması ya da buna dayanarak ana babadan birinin çocuklarıyla torunlarından önce başvurmasına gerek yoktur. Birlikte başvurular tavsiye edilir.
 3. Reşit olmayanların başvuruları, ebeveynlerinden en az birinin, Bulgaristan vatandaşlığına alınmalarıyla beraber mümkündür.
 4. Başvuracakların, Nüfus Dairesi’nden Alt-Üst Soy Nüfus Kaydı alınarak  kaymakamdan Apostillenmelidir.
 5. Başvurularınızın işlem göreceği Bulgaristan’daki kurumlar sırasıyla: Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Belediye’den -detaylı ve vukuatlı nüfus kayıtlarınızın izahat gerektirir olma durumuna göre- başvurunuza ait ek evrak/lar (Doğum Belgesi, Ölüm Belgesi, İsim Denklik Belgesi, kesinleşmiş Boşanma İlamı, kesinleşmiş evlatlık ilamı Muhacerat Belgesi, Bulgar Soyludur Belgesi v.b.) istenebilir. İstendiğinde alacağınız Muhacerat Belgesi’nde  ya da Tabiyet Beyannamesi’nde  menşe ülkenin Bulgaristan yazılı olmasına dikkat edilmelidir.
 6. Dosyanız hazır olunca mülakat amacıyla konsolosluktan bizzat randevu almanız gerekir.

DİKKAT EDİN!

 1. Dünya’nın hiç bir ülkesinde, vatandaşlık işlemleri, iş takipçisiyle yapılmaz!
 2. Vatandaşlık işlemlerinizin, mutlaka bu konuda tecrübe sahibi bir avukatla yapılması gerekir.
 3. Bulgaristan ve Türkiye dahil tüm Dünya’da, avukatlardan başka hiç kimse evraklara bakıp hukuki görüş veremez, vekalet alarak yasal takiple işlemde bulunamaz çünkü yasaktır; aksi, suçtur ve cezası ağırdır.
 4. İş takipçisiyle yapılan başvurular, yasal hakkınız dahi olsa, idari uygulama denilerek 3 yıl 5 yıl ötelenebilir; bu süreç boyunca (çeviri ücretiydi tasdik masrafıydı vs gibi adlar altında önce oturum için ayrı başvur sonra vatandaşlık için ayrı başvur vs denilerek), devamlı ücret ödemek ve daima masraf yapmak zorunda, bırakılabilirsiniz.
 5. Avukat yerine, iş takipçisiyle, başvurularınız (kulaktan duyma, sorup-yapma v.s.) gibi yasal dayanaklardan yoksun ya da gereksiz yollardan yapıldığından ötürü hak mahrumiyetine uğratılma, yeniden başvuru yapmak ya da hataları ortadan kaldırmak için ayrıca bir dava açmak zorunda bırakılabilirsiniz.
 6. Her bir başvuranın, yasal statüsüne göre ya da idarenin tutumuna göre başvurulara ait yasal dayanaklar, farklılık gösterebilir; bunların mahiyetlerinin iş takipçileri tarafından anlaşılıp, evrak tanzim edilerek işlemlerinin yapılmaları mümkün, değildir.
 7. Tüm vatandaşlık iş ve işlemlerinin ancak ve ancak tecrübeli en az bir Bulgar avukat ve bir Türk Avukat tutularak yapılması tavsiye, olunur.
 8. Son olarak, Avrupa’da hiç kimse savaştan, komünist tek parti yönetiminden, etnik ya da dini ayrımcılıkla otokratik ya da totaliter baskıdan ötürü göç etmek zorunda bırakılmış bir aileye mensup olmasından veya ellerinden zorla vatandaşlıktan çıkma belgeleri alınarak tehcirlerinden ötürü, vatandaşlıktan mahrum kılınamaz, başvuruları iç hukuka aittir denip idari kararlarla ötelenemez vatandaşlık bağı ya da hakları tağyirle tahrif edilemez; vatandaşlık bağı, vefat edenlerin sulbü için son bulmaz; vatandaşlık haklarına dair taleplere maniyle engel konulamaz; kaldı ki Bulgaristan Vatandaşlık Yasası’nda, idarenin ve mahkemelerin, önlerindeki dosyalara uygulayabilecekleri: ‘Göçle Vatandaşlıktan Mahrumiyet’e ait bir hüküm de yoktur. Bulgaristan, hak ve hukukun üstün olduğu bir Avrupa ülkesidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu konudaki içtihadları, açıktır.

BAŞVURMAK AMACIYLA

 1. Sunduğumuz hizmet başvuru dosyanızın Bulgar Avukatlarımız tarafından yasa ve mevzuata uygun şekilde hazırlanmasından ibarettir.
 2. Başvurular bizzat hak sahipleri tarafından, ikametgahlarının bağlı bulunduğu, Bulgar konsolosluklarından yapılması gerekir. Buna göre,
 3. İlk başta, Alt-Üst Soy Nüfus kayıtlarınızı incelemeniz gerekir. Bu İnternet sitemizin, ‘İletişim’ kısmından, Alt-Üst Soy Kaydınızı, fotoğraf ya da PDF Formatı’nda, ekleyip tarafımıza iletiniz. Bu amaçla,
 4. Her hangi bir en yakın Nüfus Dairesi’nden ya da online olarak Nüfus İdaresi’nin sisteminden alacağınız, kendinizin, Alt-Üst Soy, Nüfus Kaydı’nızda, üst soyunuzda Bulgaristan doğumlu var ise bunun aslına daha sonra Kaymakam’dan Apostil alıp ilk önce fotoğraflarını iletin lütfen bakalım; akabinde, asıllarıyla ödemeyi yapıp başvuru sürecini başlatabilirsiniz.
 5. Nüfusta, memurlar sorun çıkartırlarsa, Nüfus’tan Bilgi ve Belge ve İsteme Dilekçesi’ne dair izahatla dilekçe örneği bu linkte mevcut: http://bit.ly/nuf_dil Nüfus Dairesi’nde faydalı olabilir. Ayrıca,
 6. Nüfusta hatalı evrak vermemeleri için gösterebileceğiniz bir Örnek Alt – Üst Soy Nüfus Kaydı bu linkte mevcut: http://bit.ly/2zdhvTx
 7. Genel bilgi ve başvuru için açıklamaysa bu linkte bulabilirsiniz: http://bit.ly/vat_bulgar
 8. Sorularınız olursa, her zaman arayabilir ya da buradan yazabilirsiniz.

BAŞVURU AMACIYLA

DETAYLI İZAHATIMIZA ERİŞMEK İÇİN PORTALIMIZA KAYIT OLMALISINIZ; LÜTFEN, TIKLAYINIZ (ÜCRETSİZDİR).

BULGARİSTAN VATANDAŞLIK’ için 642 yanıt

 1. Merhaba dedem Bulgaristan Razgrad 1913 doğumlu ne zaman geldiklerini bilmiyorum tam olarak ama bu göç zamanında deniyor annem sağ dedemin oranın vatandaşı olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz ve vatandaşlık için nasıl bir yol izlemeliyiz

  Beğen

  1. Konsolosluğa sorabilirsiniz. Gecikirse, öğrenmek için vakit kaybetmeyin göç edenlerin hepsinin başvuru yapması gerekli çünkü o vakitlerdeki yasalara göre ülkeden ayrılanların (zorla veya rızayla) tamamı vatandaşlıktan otomatik olarak ıskat kabul ediliyorlarmış.

   Beğen

 2. merhaba babanem bulgaristan doğumlu ama türkiyede vefat etti vatandaşlık alma şansımız varmı

  Beğen

  1. Yalnızca Bulgaristan doğumlu olmak Bulgaristan vatandaşı olmak hakkını vermez. Bulgaristan Vatandaşlığı hak sahiplerinin: (1) Üç kuşağa kadar [muhacir] üst soyundan en az birinin eski tabiyetinin Bulgaristan ya da (2) Bulgar soylu olması şartı vardır. Diğer yandan, şansa Bulgaristan vatandaşı olur muyuz diye sormuşsunuz ama belirtmek isterim ki Bulgaristan vatandaşlığı şansa bağlı bir hak değildir. Hak sahibi olanlara Bulgaristan vatandaşlığı verilmek zorundadır.

   Beğen

 3. Merhabalar öncelikle kolaylık diliyorum, Ankara da İlçe Nüfus Müdürlüğün den Babaanneme ait olan İsim Denklik Belgemi Aldım, Babaannem Bu Sene Vefat Etti. Dedem ve Babaannem Bulgaristan Vatandaşı Kayıtlar Alt Ve Üst Soy Bilgisi ve İsim Denklik Belgesi Bulgaristan Vatandaşıdır, diyor ve Bulgaristan Sofya Büyükelçiliğin den Gelen Evraklar da Mevcut Nüfus Müdürlüğün den Almış Olduğum…

  Babam Türkiye doğumlu ve yurt dışında yaşıyor, ben bireysel olarak başvuru yapmak istiyorum, 38 yaşındayım Vatandaşlık başvurum kabul görür mü ? Görür ise Türkiye den almam gereken başka evraklar var mi ? Yardımcı olabilir iseniz hakkım varsa iletişim kurmak isterim sizinle.
  Selam ve Saygılarımla.

  Beğen

 4. Merhaba Üntac Bey,
  Rahmetli babam Bulgaristan Tırnova doğumlu Cumhuriyet yıllarında 1920 lerin sonu, 1930 lu yılların başlarında annesi, kardeşleriyle beraber göç etmişler, ancak büyükbabam önceden Bulgaristan’da vefat etmiş,orada defnedilmiş.Kesin göç tarihini bilmiyorum.Vatandaşlığın devam edip etmediğini ve benimde çifte vatandaş olup olamayacağımı öğrenmek istiyorum.Nüfus müdürlüğünden linkinizde yer alan dilekçedeki belgelerin hepsinin başına babamın ismini yazarak mı, yani ona ait vukuatlı nüfus kaydı veya alt-üst soy ağacı, isim denkliğini, muhacir belgesini mi talep etmem gerekir.Teşekkür ederim.

  Beğen

 5. Merhaba avukat bey, benim altsoy-üstsoy bilgisinde, babasının babasının babasının babası 1849 Kırım, babasının babasının annesinin babası 1853 Kırım, babasının annesinin babasının babası 1862 Tarnuva, babasının babasının babasının annesi 1864 Dobrice, babasının annesinin annesinin babası 1870 Kırım, babasının annesinin babasının annesi Tarnuva, babasının babasının babası 1882 Dobrice doğumlu. Annem ve babam İzmir doğumlu, sağ çok şükür. Vatandaşlık kazanılabilinir mi. Teşekkür ederim.

  Beğen

  1. Olabilir. eDevlet üzerinden, Alt Üst Soy Kaydı’nızın tamamını indirip PDF olarak iletin bakalım, lütfen. Alt Üst Soy Kaydınızı buradaki bağlantıdan: http://bit.ly/2Fc656N PDF olarak Yazdır’a basıp, bilgisayarınıza kaydedip bize gönderebilirsiniz.

   Beğen

 6. Merhaba öncelikle 2 sorum var 1.si annemin babası bulgaristan cuma doğumlu 1899 yılında ancak zorunlu göçle Türkiye ye sıgınmıslar. Ne yapmam gerekir
  2. Sorum şu devleti ilgilendiren bir hususta bir şahıs hakkında suç duyurusunda bulundum ve vatandaki istanbul asayişi konuyla ilgilendi ve gizli kalmasını talep ettim adımın bilgilerimin çünkü tehdit aedilmiştim daha öncesindeki konusmamızda birde şikayet edenin ben oldugumu bilmemeliler yoksa canım tehlikede dedim ve bunun üzerine baskınla birçok kaçak mal ele geçirilmiş ve ben e devlette adıma kayıtlı davalarda kendimi biranda müşteki olarak buldum bu konuyla ilgili davacı gümrük müdürlüğü vatana gidip neden adımı verdiniz dediğimde ise bilgisiz savcılar iş başına getirildi iddanameyi hazırlayanın hatası bizim degil dediler çok magdurum adım açık açık yazıyor hakedişiniz var elde edilen malların yarı bedeli dedilersede bu benim içimi sogutmaz dedim ne yapmalıyım dava açın dediler ama bilgi sahibi degilim iletişme geçmemizi bekliyorum

  Beğen

  1. Alt Üst Soy Kaydınızı ve cebinizi iletin bakalım lütfen bakıp yapılacakları yazarım ve yazdığınız konular hakkında görüşmek için ararım. Vergi Kayıp ve Kaçağını İhbar Edenlere Ödenen İhbar İkramiyenizi bağllı bulunduğunuz vergi dairesinden ya da https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-ihb adresinden talep edebilirsiniz. Savcılık’tan alacağınız yazıyla Nüfus İdaresi’ne başvurup kendiniz ve aileniz için yeni TC kimliklerinizi alabilirsiniz. Valiliğe başvurup, can güvenliğinizin tehlikeye girdiğinden bahisle, iş ve ikametgahınızın acil olarak değiştirilmesiyle tüm taşınma ve yaşam masraflarınızın ödenmesini talep edebilirsiniz. Tehlikenin ve yakalattıklarınızın maddi değerine bağlı olarak yurtdışında bir memuriyet de talep edebilirsiniz.

   Beğen

 7. Merhaba dedem ve babaannem 1951 yıllarında bulgaristandan gelmişler ve ikiside rahmetli babam istanbul doğumlu ve bulgaristan vatandaşlığı yok ayrıca anne tarafından annemin dedeside soy ağacında bulgaristan doğumlu gözüküyor vatandaşlık almak istiyorum mümkün mü?

  Beğen

 8. Merhaba Avukat Bey, Annemin dedesi 1870 Pilevne doğumlu annem bulgaristan vatandaşlığına başvurabilir mi?

  Beğen

 9. Merhaba
  Babannem ve dedem bulgaristan Petriç doğumlu. Ikiside vefat ettiler. Nüfus kaydında babannem için BG vatandasıdır yazıyor. Babannem için Tr den isim denklik alabildim.
  Ancak babam vefat ettiği için bizim torun olarak başvuru yapamayacagimiza dair bazı bilgilere ulaştık. (İnternet üzerinden) Böyle bir yasa var mı veya bu yasa değişti mi? Başvuru yapabilir miyiz? Teşekkürler. İyi çalışmalar.

  Beğen

 10. Avukat bey , babam 1970 yılında Türkiye ye göçmen olarak gelmişler.Babam 2003’te vefat etti. Ben vatandaşlık alabilir miyim?

  Beğen

 11. annemin babası ruscuktan gelme annem 86 yaşında önce onun adına sonra ben ve çocuklarım adına vatandaşlık alabilir miyim bunun için ilk etapta hangi belge ile size gelicez iş karşılığı ücret ne kadardır

  Beğen

 12. Selamlar benim dedem ve babam bulgaristan dogumlu 1938 ve 1939 senesinde turkiye ye goc ediyorlar su an ikiside hayat da degil ben onlarin ustunden vatandaslik almak istiyorum bana bu konuda yardimci olurmusunuz. 05413081210 telefonum erdogan yalcin

  Beğen

 13. Benim dedem ve babaannem Filibe doğumlu babam annem vefat etti ben Vatandaşlık başvurusunda bulunabilir miyim?

  Beğen

 14. babam.bulgaristan.dan zorunlu goc ile gelwnlwrden babam vefat etti.ben vatandaslik almak istiyoru isim denklik belgesi.istedim.bekliyorum.nasil.bir yol izlemeliyim

  Liked by 1 kişi

 15. merhaba avukat bey , benimde eşimin anne ve babası ve onların üst soylarıda bulgaristan doğumlu; eşimin anne ve babası evlenmeden önce 1978den önce Türkiyeye gelmişler. eşimin annesi vefat etti babası yaşıyor. acaba eşim babası vatandaşlık almadan kendisi başvuru yapabilir mi ? size eşimin alt üst soy bilgisini göndersem inceleyip bize bu işi üstlenmeniz halinde ücretler hakkında bilgi verebilir misiniz? teşekkürler

  Beğen

   1. tamam teşekkürler.iletişim kısmından yarın size iletirim.iyi çalışmalar

    Beğen

 16. iyi aksamlar .babam 1951 gocmeni pestereden dogum belgesini cikardik fakat kutugu bulunmuyor pazarcikta aradik tsranch aradik yok pazarciktada yok pestere de dogum belgesi var onu aldik kutuk yok diyo bu durumda ne yapmayaliyiz .

  Beğen

 17. Üntaç bey öncelikle kolaylıklar diliyorum…
  Babam sağ ve 1957 Toscalı doğumlu 60’ların sonunda turist olarak anavatana kaçmış ve dönmemişler, bu tarz durumlarda çifte vatandaşlık konusu Bulgaristan hükümeti tarafından onaylanıyor mu… Yaptığım bazı araştırmalar neticesinde menfi sonuçlandığı bilgisini aldım, bu sebeple işlemlere başlama konusunda tereddüt ediyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Beğen

 18. Merhaba dedemler 1935 yılında kacak olrak turkiyeye gelmişler dedem tc de resmi olrak 1/7/1917 olarak bg de ise 23/07/1916 da doğmuş gözüküyor.doğum belgesi çıkardıktan sonra br kanunlarına göre babamın vatandaş olması hakkında kanunlarında bir açıklık varmı

  Beğen

 19. Merhaba
  Soy agacimda “Annesinin Annesinin Babasının Babası” yani ananemin dedesi ve takip eden nesli bulgaristan dogumlu. Ben torununun torunu olarak vatandaslik basvurusu yapabilir miyim?

  Beğen

 20. Merhabalar Üntac bey,
  Dedemler 1935 yilinda baba ve anne tarafi Turkiyeye goc etmişler.Babam 10 annem 1 yasindaymis goc ettiklerinde.Butun mal.varliklarini birakarak gelmisler.Benim merak ettiğim onlarin birakip geldigi evleri bahcelere kimler tarafindan el konuldu.Bu konuyla ilgili neler yapilabilir.Tsk ederim

  Beğen

 21. merhabalar, eşim bg vatandaşı oğlumuzuda yeni vatandaş yaptık,ben İstanbul doğumluyum.vatandaşlık alabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim ve ne kadar sürer.
  şimdiden teşekkür ederim.

  Beğen

 22. Merhaba avukat bey;
  babamın dedesi (anne tarafından) bulgaristan tırnova 1845 doğumlu. Ben vatandaşlık için başvurabilir miyim? Çocuklarım da başvurabilir mi?

  Beğen

 23. iyi günler sayın GÜNER 1863 ten itibaren soy ağacımda orta köy ve lofça gibi yerler baba tarafımın geldiğini farkettim bulgar vatandışlığına başvuru yapmak istiyorum nasıl adımlar izlemeliyim 1882 yılına kadar bulgaristanda yaşatıkları soy ağacımda çıkıyor 1900 lü yıllarda edirne olarak gözüküyor bunun için nasıl bir yol izlemeliyim attığım adımlarda sonuç olumlu olurmu şindiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim

  Beğen

 24. Merhaba Avukat bey,
  Ben Bulgaristanda boşanmak üzereyken, ilk duruşmadan sonra Türkiyeye tam boşanmadan geldim. 1989 zorunlu göç. Sınırda adım soyadım soruldu ve bekar olarak yazıldı. 1993 yılında Türkiyede evlilik yaptım. 1994 yılında oğlum doğdu. 1998 yılında Türkiyedeki eşimden boşandım. 2016 yılında BG vatandaşlığı için başvurdum. Benim 1989 yılında Bulgaristanda açtığım dava 2013 yılında sonuçlanmış ve boşanmışız. Şimdi oğlumun vatandaşlığı için başvuru yaptık bir firma aracılığı ile, fakat şu cevap geldi. Oğlumun vatandaşlığı mümkün değilmiş, bir boşanma sonuçlanmadan geçersiz bir evlilikten doğan çocuk olduğu için. Oğlumun vatandaş olabilmesi için ne yapmak lazım. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Beğen

  1. Ben 2016 yılında vatandaşlık işlemlerim tamamlandı ve liçna kartamı aldım. Yazmayı unutmuşum

   Beğen

 25. Üntaç Bey merhaba,

  Babam için Bulgaristan vatandaşlığına müracat ettiğimizde 1968 yılında turist olarak geldiklerinden dolayı çıkarılan bir yasa gereği vatandaşlıktan çıkarıldıklarını ve şu anda vatandaşlık hakkının olmadığı bilgisi verildi. Bu konunun aslı var mıdır ve bundan sonra ne yapabiliriz?
  Teşekkürler.

  Beğen

Bir ileti bırakabilirsiniz - Leave a Reply - Оставить комментарий - اترك التعليق - השאירו תגובה

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.