BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI BAŞVURUSU

Ebeveyn, dede ya da ninelerden birinin doğum yerinin, Bulgaristan olması esasına dayalı, başvuru yapılabilirsiniz.

photo_verybig_45033622221
Bulgaristan Pasaportu

Başvuru Şekli

 1. Reşit, her bir başvuran için ayrı vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.
 2. Bulgar vatandaşı üst soyun, hayatta olması ya da buna dayanarak ana babadan birinin çocuklarıyla torunlarından önce başvurmasına gerek yoktur. Birlikte başvurular tavsiye edilir.
 3. Reşit olmayanların başvuruları, ebeveynlerinden en az birinin, Bulgaristan vatandaşlığına alınmalarıyla beraber mümkündür.
 4. Nüfus Dairesi’nden Alt-Üst Soy Nüfus Kaydı alınarak Apostillenmelidir.
 5. Başvurularınızın işlem göreceği Bulgaristan’daki kurumlar sırasıyla: Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Belediye’den -detaylı ve vukuatlı nüfus kayıtlarınızın izahat gerektirir olma durumuna göre- başvurunuza ait ek evrak/lar (Doğum Belgesi, Ölüm Belgesi, İsim Denklik Belgesi, kesinleşmiş Boşanma İlamı, kesinleşmiş evlatlık ilamı Muhacerat Belgesi, Bulgar Soyludur Belgesi v.b.) istenebilir. İstendiğinde alacağınız Muhacerat Belgesi’nde  ya da Tabiyet Beyannamesi’nde  menşe ülkenin Bulgaristan yazılı olmasına dikkat edilmelidir.
 6. Dosyanız hazır olunca mülakat amacıyla konsolosluktan bizzat randevu almanız gerekir.

DİKKAT EDİN!

 1. Dünya’nın hiç bir ülkesinde, vatandaşlık işlemleri, iş takipçisiyle yapılmaz!
 2. Vatandaşlık işlemlerinizin, mutlaka bu konuda tecrübe sahibi bir avukatla yapılması gerekir.
 3. Bulgaristan ve Türkiye dahil tüm Dünya’da, avukatlardan başka hiç kimse evraklara bakıp hukuki görüş veremez, vekalet alarak yasal takiple işlemde bulunamaz çünkü yasaktır; aksi, suçtur ve cezası ağırdır.
 4. İş takipçisiyle yapılan başvurular, yasal hakkınız dahi olsa, idari uygulama denilerek 3 yıl 5 yıl ötelenebilir; bu süreç boyunca (çeviri ücretiydi tasdik masrafıydı vs gibi adlar altında önce oturum için ayrı başvur sonra vatandaşlık için ayrı başvur vs denilerek), devamlı ücret ödemek ve daima masraf yapmak zorunda, bırakılabilirsiniz.
 5. Avukat yerine, iş takipçisiyle, başvurularınız (kulaktan duyma, sorup-yapma v.s.) gibi yasal dayanaklardan yoksun ya da gereksiz yollardan yapıldığından ötürü hak mahrumiyetine uğratılma, yeniden başvuru yapmak ya da hataları ortadan kaldırmak için ayrıca bir dava açmak zorunda bırakılabilirsiniz.
 6. Her bir başvuranın, yasal statüsüne göre ya da idarenin tutumuna göre başvurulara ait yasal dayanaklar, farklılık gösterebilir; bunların mahiyetlerinin iş takipçileri tarafından anlaşılıp, evrak tanzim edilerek işlemlerinin yapılmaları mümkün, değildir.
 7. Tüm vatandaşlık iş ve işlemlerinin ancak ve ancak tecrübeli en az bir Bulgar avukat ve bir Türk Avukat tutularak yapılması tavsiye, olunur.
 8. Son olarak, Avrupa’da hiç kimse savaştan, komünist tek parti yönetiminden, etnik ya da dini ayrımcılıkla otokratik ya da totaliter baskıdan ötürü göç etmek zorunda bırakılmış bir aileye mensup olmasından veya ellerinden zorla vatandaşlıktan çıkma belgeleri alınarak tehcirlerinden ötürü, vatandaşlıktan mahrum kılınamaz, başvuruları iç hukuka aittir denip idari kararlarla ötelenemez vatandaşlık bağı ya da hakları tağyirle tahrif edilemez; vatandaşlık bağı, vefat edenlerin sulbü için son bulmaz; vatandaşlık haklarına dair taleplere maniyle engel konulamaz; kaldı ki Bulgaristan Vatandaşlık Yasası’nda, idarenin ve mahkemelerin, önlerindeki dosyalara uygulayabilecekleri: ‘Göçle Vatandaşlıktan Mahrumiyet’e ait bir hüküm de yoktur. Bulgaristan, hak ve hukukun üstün olduğu bir Avrupa ülkesidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu konudaki içtihadları, açıktır.

BAŞVURMAK AMACIYLA

 1. Sunduğumuz hizmet başvuru dosyanızın Bulgar Avukatlarımız tarafından yasa ve mevzuata uygun şekilde hazırlanmasından ibarettir.
  Başvurular bizzat hak sahipleri tarafından, ikametgahlarının bağlı bulunduğu, Bulgar konsolosluklarından yapılması gerekir. Buna göre,
  İlk başta, Alt-Üst Soy Nüfus kayıtlarınızı incelemeniz gerekir. Bu İnternet sitemizin, ‘İletişim’ kısmından, Alt-Üst Soy Kaydınızı, fotoğraf ya da PDF Formatı’nda, ekleyip tarafımıza iletiniz. Bu amaçla,
 2. Her hangi bir en yakın Nüfus Dairesi’nden ya da online olarak Nüfus İdaresi’nin sisteminden alacağınız, kendinizin, Alt-Üst Soy, Nüfus Kaydı’nızda, üst soyunuzda Bulgaristan doğumlu var ise bunun aslına daha sonra Kaymakam’dan Apostil alıp ilk önce fotoğraflarını iletin lütfen bakalım; akabinde, asıllarıyla ödemeyi yapıp başvuru sürecini başlatabilirsiniz.
 3. Nüfusta, memurlar sorun çıkartırlarsa, Nüfus’tan Bilgi ve Belge ve İsteme Dilekçesi’ne dair izahatla dilekçe örneği bu linkte mevcut: http://bit.ly/nuf_dil Nüfus Dairesi’nde faydalı olabilir. Ayrıca,
 4. Nüfusta hatalı evrak vermemeleri için gösterebileceğiniz bir Örnek Alt – Üst Soy Nüfus Kaydı bu linkte mevcut: http://bit.ly/2zdhvTx
 5. Genel bilgi ve başvuru için açıklamaysa bu linkte bulabilirsiniz: http://bit.ly/vat_bulgar
 6. Sorularınız olursa, her zaman arayabilir ya da buradan yazabilirsiniz.

BAŞVURU AMACIYLA

DETAYLI İZAHATIMIZA ERİŞMEK İÇİN PORTALIMIZA KAYIT OLMALISINIZ; LÜTFEN, TIKLAYINIZ (ÜCRETSİZDİR).

Bulgaristan Vatandaşlık’ için 727 yanıt

 1. merhaba benim dedem olmak bulgaistandan göç etmişler. ben ve çocuğum vatandaşlık için başvuru yapabilirmitiz.

  Beğen

   1. İyi günler benim büyük annem 1928 de bulgaristan da şumnu da doğdu 1929 yılında da ailesi ile Türkiye ye göç etmişler hala vatandaşlık hakkı bulunuyor mudur acaba

    Beğen

  1. Merhaba, evlat edinilmiş kişiler bulgar vatandaşlığına başvurabilir mi? Biyolojik ailemin pomak olduğunu biliyorum, böyle bir hakkım var mı? Ve nüfusum kapalı olduğu için alt üst soy bilgilerime ulaşamıyorum.

   Beğen

  2. Merhabalar üntaç bey
   Babam halen sağ
   Babaannem vefat etti Türkiye kayıtlarında 1935 Varna doğumlu ( ama kendisi sağ olduğu dönemlerde aslında 1936 Varna doğumlu olduğunu söylerdi)
   1939 yılında göç ederek Eskişehir’e yerleşmişler. Bugün biraz araştırma yapıp apostilli evraklarla denklik belgesi istedik ama kayıt bulamadık muhacir belgesi veya tabiyet evragi araştırması yapacağım.
   Bu şartlarda babamın Bulgar vatanfasi olma ihtimali var mıdır ?

   Beğen

   1. Bulgaristan vatandaşlığı ihtimale bağlı bir hak değil yasal bir hak. Başvuru hakkınız ve Bulgaristan vatandaşı olmak hakkınız var.

    Beğen

 2. Merhaba Üntaç Bey, Annem 1945 burgaz karnabat doğumlu 1950 de türkiye ye göç etmiş annem vefat etti vatanfaşlık başvurusu için sizden irtibata geçmek istiyorum.

  Beğen

 3. İyi günler Üntaç Bey.Annem 1910 Davutlu doğumlu.Davutlu su an kableşkovo diye bir yermiş.Annem vefat ettti.Ben vatandaslık alabilir miyim?Hangi işlemleri yapmam lazım?

  Beğen

 4. Benim babam dedemlerle Bulgaristan’dan Adapazarı’na gocmusler babam 7 yaşındayken babam 3 yıl önce vefat etti şimdi ben vatandaşlığa basvurabilirim artı ne kadar zamanda vatandaşlık alabilirim

  Beğen

 5. Merhabalar babaannem ve dedem 1950 yılında Bulgaristan’dan gelme orada 30 yıl ikamet etmişler,şuan ikiside hayatta değil Amcam ve halam orda doğmuş ve vatandaşlıkları var babam burda doğduğu İçin almamış benim babamdan bağımsız olarak başvuru yapma şansım varmı ? Vede yapılan başvurulara ne kadar zaman içinde cevap geliyor şimdiden teşekkürler

  Beğen

 6. merhaba ,
  benim babaannem ve onun annesi karlovo doğumlu türkiyeye Ağustos 1950 yılında gelmişler. babam hayatta olamdığı için ben onlar adına bir denklik başvurusu yaptım ama sonuç çıkmadı daha sonra bizzat karlovo ya kendim gittim ve belediyede bir memurla görüştüm ama 3.isimleri bilmediğimiz için o da kayıtları bulamadı ya da uğraşmadı … bir de doğum tarihleri de 01.07…. olduğu için sanırım biraz zorlaştı. bu durumda benim şansım nedir bu işi kovalarsam bi sonuç alabilir miyim sizce?? daha önce böyle örneklerle karşılaştınız mı ? teşekkürler şimdiden .

  Beğen

  1. Talihe bağlı çekiliş kura vs olmadığından şansa bağlı değil olasılık hesabı yapılamaz. Hak sahibiyseniz dosyanız yasa ve mevzuata uygun hazırlanmışsa vatandaşlık yasal bir hak.

   Beğen

 7. Merhaba iyi günler iyi çalışmalar diliyorum vefat etmiş 1951 bulgaristan göçmeni babam hakkında bulgaristanda vatandaşlık tespiti yaptırdık verilen cevapta vatandaşlıktan çıkarıldıgı belirtildi bizim bu konu üzerinde vatandaşlık hakkımız varmı

  Beğen

 8. üntaç bey,merhaba. Dedem bulgaristan dogumlu, kendisi hayatta. ama vatandaşlığı yok. biz vatandaşlık alabilirmiyiz bu koşullarda, Almak icin ne yapmaliyiz?
  siz bu konuda danismanlik veriyor musunuz, veriyorsanız ücret ve diğer detaylar için nasıl iletişime geçebiliriz sizinle

  Beğen

 9. Merhaba ,
  Eşimin babası 1953 yılında Dobruca / Bulgaristan doğumlu ve elimizde oradaki doğum belgesi , okul diploması ve askerlik belgesi var. 1972 yılında Türkiye’ye gelmişler ve halen buradalar. Türk vatandaşı olan kayınpederim , kayınpederimin kızı -eşim-ve torunu-benim kızım- için Bulgaristan vatandaşlığı başvurusu yapabilir miyim ? Eğer eşimin Bulgaristan vatandaşı olma durumu varsa benim de vatandaşlık almam sözkonusu olabilir mi ?
  Saygılar

  Beğen

 10. Selamlar. Rahmetli dedem 1925 Burgaz Bulgaristan doğumlu. 1936 da Türkiye’ye göç etmişler. Dedemin çifte vatandaşlığı olup olmadığını bilemiyorum, Bulgaristan’da doğmuş olmak vatandaş olmak için yeterli midir? Eğer değilse ilk önce vefat etmiş dedem için Bulgaristan vatandaşlığı başvurusu mu yapmalıyım (yapabiliyormuyum)? Bu vesile ile (sizin vasıtanızla) ilk önce annem sonrasında ben vatandaşlık için başvurmak istiyorum.

  Beğen

 11. Babamın babasının babası, babamın annesinin annesi , babamın babası razlık doğumlu bulgaristan vatandaşı olabilme şansım varmıdır ve ne yapmam gerekir

  Beğen

  1. Murat bey merhaba benim dedelerimde 1903 Razlık doğumlu siz yorumunuzu 2018de yapmışsınız şu an ne durumdasınız vatandaşlık konusunda benimle iletişime geçebilirseniz çok makbul olur epostam: [email protected]

   Beğen

 12. merhabalar,
  bulgar alt-üst soy belgemi almak için illaki Bulgaristana mı gidilmesi gerek ? Bu evrağı nasıl alabilirim,bana yardımcı olabilir misiniz?
  teşekkürler

  Beğen

 13. Merhaba,
  Rahmetli Babaannem 01.07.1919 da Bulgaristan Gümülcüne doğumlu. 1925 yılında Türkiye kütük kaydı yapılmış. Pomak -bulgar soyluluğundan isim denlik yada vatandaşlık vaşvuru hakkımız var mıdır? Var ise nasıl ilerlemeliyiz?
  Bilgi ve görüşlerinizi rica ederim,
  Teşekkürler..

  Beğen

 14. Selamlar. Babam 1938 doğumlu ve 1945 yılında, henüz çok küçükken ailesiyle beraber göç etmiş. Kendisi sağ değil. Ben yine de başvuru yapabilir miyim?

  Beğen

 15. Merhaba babasının babasının annesi tırnova 1875 vatandaşlık İçin başvuru yapabilir miyim? Aynı zaman da babasının annesinin annesi pazarcık Bulgaristan 1876 ?
  Ve dedem Bulgaristan doğumlu olmasına rağmen dodurga Bilecik görünüyor?
  Vatandaşlık İçin başvuru yapabilir miyim?

  Beğen

 16. Merhabalar babam 1951 bulgaristan göçmeni buna istinaden bizde isim denklik başvurusu yaptık ve sonuç olarak göç pasaportu geldi burada yazılanlar bulgarca olduğundan pek bir şey anlamış degiliz sadece edirneden 26.04.1951 yılında giriş yapıldığı gibi bir kaç ayrıntıyı anlıyabiliyoruz.Bu göç pasaportu vatandaşlık iadesi için yeterlimi yada iade alabilmemiz mümkünmü yani uğraşmaya değermi? teşekkürler iyi çalışmalar

  Beğen

 17. Merhaba Üntaç bey .
  Dedem rahmetli oldu . babam sağ ben torunu olarak çifte vatandaşlık başvurusunda bulunmak istiyordu. 1951 muhacirlerindeniz. Çifte vatandaşlık alabilirmiyim.

  Beğen

 18. Merhabalar Untac Bey,
  Benim dedem 1930 yilinda Bulgaristan Balcik dogumlu fakat kendisi vefat etti. Ben torunu olarak isim denklik belgesi icin basvurdum Aldigim cevap buradan soyisim cikmadigi icin Bulgaristan Nufus Mudurlugune dogum belgesi icin basvurmam gerektigi soylendi. Bundan sonra nasil bir yol izlemeliyim

  Beğen

 19. Merhaba,
  Rahmetli Babaannem 01.07.1919 da Bulgaristan Gümülcüne doğumlu. 1925 yılında Türkiye kütük kaydı yapılmış. Pomak -bulgar soyluluğundan isim denlik yada vatandaşlık vaşvuru hakkımız var mıdır? Var ise nasıl ilerlemeliyiz?
  Bilgi ve görüşlerinizi rica ederim,
  Teşekkürler..

  Beğen

 20. Merhaba .Babamın anneannesi ve dedesi Bulgaristan Ziştow doğumlu.1951 yılında Türkiyeye göç etmişler.babaannem yaşıyor.fakat babam vefat etti.bulgaristan vatandaşlığı alabilir miyim.teşekkürler

  Beğen

 21. Merhaba,
  1978 yılı Razgrad göçmeniyiz. Bulgaristan vatandaşlığı müracatı için gerekli olan belgeler (apostil ve denklik belgeleri mevcut. Bunların haricinde çıkarmamız gereken belgeler nelerdir? Başvuru sürecimizin sonuçlanması ve vatandaşlık almamız ne kadar sürer?
  Teşekkürler

  Beğen

 22. Üntaç Bey Merhaba , babaannem Bulgaristan Burgaz doğumlu (1902) (Vefat 1972 ) Babam vatandaşlik almadan ben alabilirmiyim? Birde o yıllardaki kayıtlar bulunabiliyormu?

  Beğen

 23. Merhaba Üntaç bey. Benim annem 1957 Razgrad doğumlu ve 1973 yılında Türkiye’ye göç etmiş. Vatandaşlık tespitinde ‘vatandaş değildir’ ibaresi yer aldığı için öncelikle oturma izni alması gerekiyormuş. Birkaç ay önce oturma iznini aldı, 2023 yılına kadar geçerli. Vatandaşlık için 3 yıl sonra başvurabileceği söylenmiş Bulgaristan ilgili makamlarınca. Ve o vatandaşlığını almadan biz çocuklarının başvuru yapamayacağımızı belirttiler. Bu bilgi Bulgaristan kanunlarına göre doğru mudur? Beklemeden hem annemin hem bizlerin vatandaşlık almamızın bir yolu var mıdır? Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  Beğen

 24. 1978 bulg.razgrad göçmeniyim 5 yıl evvel bulgaristana gittiğimde çok zorluk çıkarıldı aracılar girmek istedi vazgeçtik fakat sizin yazınızı okuyunca hukuken sağlıklı olacağına inandık en kısa zamanda vatandaşlık alma durumumuz nedir saygılarımla

  Beğen

 25. Mrb ÜNTAÇ bey.Benim babam ve babamin babasi ve babaannem Bulgaristan silistre doğumlu.Lakin şuan yaşamıyorlar.Ben bu soy bağı ile Bulgaristan vatandaşlığı için başvuru yapabilirmiyim ve vatandaşlık alabilir miyim . Detayları görüşmek anlasirsak sizden hukuki yardım almak isterim.Ayrintilari görüşürüz

  Beğen

 26. Mrb Aytaç bey,Benim babam ve babamin babasi,babaannem Bulgaristan silistre doğumlu ve 1951 yılında Türkiye ye göç etmişler.Suanda yaşamıyorlar.Ben ve ailem bu soy bağı ile Bulgaristan vatandaşlığı alabilirmiyim. bunun için hukuki yardım almak istiyorum. Telefonla görüşmek isterim.Eger bu işin olur varsa sizinle çalışmak isterim Ayrıca detaylarida belirlemek isterim

  Beğen

 27. Merhaba Üntaç bey, annem ve babam Bulgaristan doğumlular. Babam 50, annem 51 senesinde Bulgaristan’dan göçmüş. özellikle bu senelerde göçenlerin Bulgaristan’da vatandaşlık kayıtlarından silinmediğini duyduk. doğru mudur? babam vefat etti ancak annem yaşıyor. Ancak annem olmadan biz evlatlar direkt vatandaşlığa başvurabiliyor muyuz? yoksa anneminde mi başvurması gerekiyor?

  Beğen

   1. Üntaç bey teşekkür ederim. son sorum; peki 50 ve 51 senesi göçenlerin kayıtlardan silinmemiş olduğu söylentisi doğru mudur? daha kolay mı alırız?

    Beğen

   2. Babam annem 51 de geldi vatandaş olabilirim yardımcı olursanız tsk

    Beğen

 28. Merhaba, annemin dedesi ve babannesi bulgaristan sumnu doğumlu babamin dede tarafı bulgaristan doğumlu buna istinaden üntaç bey annem yada ben vatansaalik icin başvuru yapabilirmiyiz. Vatandaş olma şansımız varmidir

  Beğen

 29. Sayın üntaç bey
  #19263 mail nosu ile bazı evrakların temini ile tarafınıza gönderilmesi istenmişti.
  Bu istenilen belgelerden sabıka kaydını e-devlet üzerinden alsak yeterli olurum?
  Yoksa adli sicilden mi alalım
  Nüfüs kayıtları ile sabıka kayıtlarını apostil yaptırmamız gerekirmi?
  En kısa sürede Bilgi verirseniz evrakları hemen tamamlayıp göndermek istiyorum
  Saygılarımla.

  Beğen

 30. Selamlar 1928 Bulgaristan doğumlu annemin bulgaristan doğumlu olduğu kağıdı bulgaristan’dan alıp burada mahkemede tarşh tahsşsi yaptırdık, isim denkliği için ankaraya gidildi fakat 1929 öncesi isim denkliği çıkmaso zor deniyor, bilgi ve ilginiz denklik alabirmisiniz

  Beğen

 31. Avukat Bey, Dedem Bulgaristan doğumlu ve doğum belgesine ulaştık. 1939 yılında göç etmiş, şu an hayatta değil. Ancak annem Türkiye’de doğmuş ve oda hayatta değil. Şimdi torun olarak benim vatandaş olma şansım var mı? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

  Beğen

 32. Üntaç Bey, dedem ve anneannem Bulgaristan doğumlu.Bu durumda annem, babam, ben ve kardeşlerimin ayrıca çocuklarımızın da çifte vatandaşlık hakkı olabilir mi. Size 23067 kodu ile bildirim yapmıştım. Dönüş yaparsanız sevinirim.

  Beğen

 33. Üntaç Bey merhabalar,
  Mayıs ayında 23067 nolu mail atmıştım ama cevap alamadım. Mailime bakarsanız dedem ve anneannem ve onların anne ve babası Bulgaristan doğumlu görünüyor. Böyle bir durumda annem mi önce başvuru yapmalı yoksa ben ve kardeşlerim hatta çocuklarımız da başvuru yapabilirler mi? Bilgi verirseniz işlemelere başlamak isterim. Teşekkürler.

  Beğen

 34. Merhabalar. Annem için Bulgaristan vatandaşlık başvurusu yaptığımızda sonuç alınmadan annem vefat ederse işlem durduruluyor mu acaba ? kendisi 75 yaşında.

  Beğen

 35. Merhabalar babam bulgaristan doğumlu vefat etti 1958 doğumlu bulgaristan vatandaşlığı alabilirmiyim

  Beğen

 36. Dedemin babası 1878 silistre doğumlu. Tescil tarihi 1925 dedem 1910 yılında Balıkesir Göbelde doğmuş ben çifte vatandaş olabilirmiyim.Dedemin babasının denklik belgesi için arşivde kayıtları bulunamadı ne yapmam gerekir bilgi verirseniz sevinirim. İyi günler

  Beğen

 37. Selam öğrenmek isterim soy ağacı kayıtlarımda anne tarafından dedelerimin rum olduğunu biliyorum bu kayıtlar bana çift vatandaşlık hakkı kazandırırmı bu şahsiyetler türkiye doğumlular isimleri ise dimitri hiristo şeklinde

  Beğen

 38. Merhaba, ebeveynlerim Türkiye doğumlu. Ancak dedem-babaannem ve anneannem Bulgaristan doğumlu. İşlemlere başlamak istiyoruz. Annem üzerinden ya da oluyorsa kendi üstümden. Bununla alakalı bana destek olabilir misiniz?

  Beğen

 39. – Babannem Bulgaristan Pravada doğumlu 1930 lu yıllarda Türkiyeye gelmişler.
  – Dedemle resmi nikahları yok ama kayıtlarda babamın annesi olduğu yazıyor.
  – Babam ise 2017 de vefat etti.
  Yukarıda izah etmeye çalıştığım şartlar neticesinde Bulgar vatandaşlığı alabilirmiyim. Teşekkür ederim.

  Beğen

 40. Merhabalar,
  Soy bilgisinde babamın babası 01/07/1937 Bulgaristan ve babamın annesi 01/07/1940 Bulgaristan doğumlu fakat vefat ettiler . Vefat etmelerine ve babamın Türk vatandaşı olmasına rağmen vatandaşlık için başvuru yapabilir miyim ?

  Beğen

 41. 1910 da Türkiye ye göç etmisler.Anneannemin babası vefat etmis.Anneannem yasıyor.Kendisi vatandaslığı alabilir mi?Yapmamız gerekenler neler?

  Beğen

 42. Üntaç Bey merhaba. 1859 Çirpan doğumlu babamın dedesi ve 1869 Çirpan doğumlu babamın babaannesi ile ilgili olarak çifte vatandaşlık hakkımızın bulunup bulunmadığını öğrenmek istiyoruz. Elimizde nüfus müdürlüğünden alınmış soy listesi dışında herhangi bir belge bulunmamakta.
  Hayatta olan babamdan aldığım bilgiye göre babamın dedesi 1877 Rus Savaşı başladığında o yıl Plevne’den Türkiye’ye göç etmiş. Çok eski bir tarihin söz konusu olması nedeniyle ve göç tarihinde henüz Bulgaristan bağımsız olmadığı için herhangi bir hak iddia etmemiz mümkün mü? Kayıt ve belgelere ulaşabilme olasılığınız varsa sizinle iletişime geçmek istiyoruz. Saygılarımızla.

  Beğen

 43. Merhaba avukat bey eşimin annesinin babası yani dedesi 1929 Bulgaristan Şumnu doğumlu Vatandaşlığa başvurmak istiyoruz alabilir mi ?

  Beğen

 44. dedem 1938 göçmeni 16 yaşında türkiyeye gelmiş vefat etti kendisi. yalnız dedemin bulgar ismini bilmem gerekiyor mu denklik belgesine başvurmak için? bilmiyorum çünkü.

  Beğen

 45. Üntaç bey merhaba. Babannem Bulgaristan doğumlu, 9 yaşındayken Türkiye’ye gelmiş. Babam için Bulgar vatandaşlığına başvurmak istiyoruz. Gerekli evraklar, süreç ve maliyetler ile alakalı bilgilendirirseniz memnun olurum. Kolay gelsin.

  Beğen

 46. Ben 6 senedir Bulgaristan vatandasi olan esimle evliyiz.
  Benim evli olduguma dair evlilik cuzdanimda var .
  isvec te evlendik .
  Ben bulgaristanda hic islem yapmadim.
  Ben esim üzerinden Bulgaristan vatandasi olmak istiyorum . Gerekli olan evraklari¨da bilmiyorum.
  Nasil basvuru yapacagimidi bilemiyorum.

  Bana nereden başvuru yapacağımı ve gerekli olan belgeleri gönderirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler.

  saygilarimla mesut

  Beğen

 47. Ümtaç bey size nasıl ulaşabilirim?
  Daha önce mail attım fakat dönmediniz ve bende evraklarımı teslim edip işlemi başlatmak istiyorum. Lütfen nasıl ulaşacağımın bilgisini verebilir misiniz? Teşekkür ederim.

  Beğen

 48. Merhaba ,soy bilgilerimde anneannem (1922) ,dedem(1901) ve babaannem(1906) bulgaristan yenipazar doğumlu annem türk vatandaşı biraz araştırma yaptım yanlış değilse önce annemin sonra benim annem üzerinden vatandaşlık başvurusu yapmam gerekiyor .
  Başvuru hakkında nasıl bir yol izlemeliyim ve başvuru süreleri hakkında bilgi almak istiyorum .
  Teşekkürler.

  Beğen

 49. Merhabalar, soy bilgilerimde babanemin dedesi 1878 Bulgaristan, Filibe doğumlu, dedemin dedesi ise yine Bulgaristan, 1886 Hasköy doğumlu, vatandaşlık için başvuru şansım olabilir mi acaba?

  Beğen

   1. Babanem dedem onların babaları ve benim ebeveynlerim Türkiye de doğmuş fakat?

    Beğen

Bir ileti bırakabilirsiniz - Leave a Reply - Оставить комментарий - اترك التعليق - השאירו תגובה

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.