BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI BAŞVURUSU

Ebeveyn, dede ya da ninelerden birinin doğum yerinin, Bulgaristan olması esasına dayalı, başvuru yapılabilirsiniz.

photo_verybig_45033622221
Bulgaristan Pasaportu

Başvuru Şekli

 1. Reşit, her bir başvuran için ayrı vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.
 2. Bulgar vatandaşı üst soyun, hayatta olması ya da buna dayanarak ana babadan birinin çocuklarıyla torunlarından önce başvurmasına gerek yoktur. Birlikte başvurular tavsiye edilir.
 3. Reşit olmayanların başvuruları, ebeveynlerinden en az birinin, Bulgaristan vatandaşlığına alınmalarıyla beraber mümkündür.
 4. Nüfus Dairesi’nden Alt-Üst Soy Nüfus Kaydı alınarak Apostillenmelidir.
 5. Başvurularınızın işlem göreceği Bulgaristan’daki kurumlar sırasıyla: Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Belediye’den -detaylı ve vukuatlı nüfus kayıtlarınızın izahat gerektirir olma durumuna göre- başvurunuza ait ek evrak/lar (Doğum Belgesi, Ölüm Belgesi, İsim Denklik Belgesi, kesinleşmiş Boşanma İlamı, kesinleşmiş evlatlık ilamı Muhacerat Belgesi, Bulgar Soyludur Belgesi v.b.) istenebilir. İstendiğinde alacağınız Muhacerat Belgesi’nde  ya da Tabiyet Beyannamesi’nde  menşe ülkenin Bulgaristan yazılı olmasına dikkat edilmelidir.
 6. Dosyanız hazır olunca mülakat amacıyla konsolosluktan bizzat randevu almanız gerekir.

DİKKAT EDİN!

 1. Dünya’nın hiç bir ülkesinde, vatandaşlık işlemleri, iş takipçisiyle yapılmaz!
 2. Vatandaşlık işlemlerinizin, mutlaka bu konuda tecrübe sahibi bir avukatla yapılması gerekir.
 3. Bulgaristan ve Türkiye dahil tüm Dünya’da, avukatlardan başka hiç kimse evraklara bakıp hukuki görüş veremez, vekalet alarak yasal takiple işlemde bulunamaz çünkü yasaktır; aksi, suçtur ve cezası ağırdır.
 4. İş takipçisiyle yapılan başvurular, yasal hakkınız dahi olsa, idari uygulama denilerek 3 yıl 5 yıl ötelenebilir; bu süreç boyunca (çeviri ücretiydi tasdik masrafıydı vs gibi adlar altında önce oturum için ayrı başvur sonra vatandaşlık için ayrı başvur vs denilerek), devamlı ücret ödemek ve daima masraf yapmak zorunda, bırakılabilirsiniz.
 5. Avukat yerine, iş takipçisiyle, başvurularınız (kulaktan duyma, sorup-yapma v.s.) gibi yasal dayanaklardan yoksun ya da gereksiz yollardan yapıldığından ötürü hak mahrumiyetine uğratılma, yeniden başvuru yapmak ya da hataları ortadan kaldırmak için ayrıca bir dava açmak zorunda bırakılabilirsiniz.
 6. Her bir başvuranın, yasal statüsüne göre ya da idarenin tutumuna göre başvurulara ait yasal dayanaklar, farklılık gösterebilir; bunların mahiyetlerinin iş takipçileri tarafından anlaşılıp, evrak tanzim edilerek işlemlerinin yapılmaları mümkün, değildir.
 7. Tüm vatandaşlık iş ve işlemlerinin ancak ve ancak tecrübeli en az bir Bulgar avukat ve bir Türk Avukat tutularak yapılması tavsiye, olunur.
 8. Son olarak, Avrupa’da hiç kimse savaştan, komünist tek parti yönetiminden, etnik ya da dini ayrımcılıkla otokratik ya da totaliter baskıdan ötürü göç etmek zorunda bırakılmış bir aileye mensup olmasından veya ellerinden zorla vatandaşlıktan çıkma belgeleri alınarak tehcirlerinden ötürü, vatandaşlıktan mahrum kılınamaz, başvuruları iç hukuka aittir denip idari kararlarla ötelenemez vatandaşlık bağı ya da hakları tağyirle tahrif edilemez; vatandaşlık bağı, vefat edenlerin sulbü için son bulmaz; vatandaşlık haklarına dair taleplere maniyle engel konulamaz; kaldı ki Bulgaristan Vatandaşlık Yasası’nda, idarenin ve mahkemelerin, önlerindeki dosyalara uygulayabilecekleri: ‘Göçle Vatandaşlıktan Mahrumiyet’e ait bir hüküm de yoktur. Bulgaristan, hak ve hukukun üstün olduğu bir Avrupa ülkesidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu konudaki içtihadları, açıktır.

BAŞVURMAK AMACIYLA

 1. Sunduğumuz hizmet başvuru dosyanızın Bulgar Avukatlarımız tarafından yasa ve mevzuata uygun şekilde hazırlanmasından ibarettir.
  Başvurular bizzat hak sahipleri tarafından, ikametgahlarının bağlı bulunduğu, Bulgar konsolosluklarından yapılması gerekir. Buna göre,
  İlk başta, Alt-Üst Soy Nüfus kayıtlarınızı incelemeniz gerekir. Bu İnternet sitemizin, ‘İletişim’ kısmından, Alt-Üst Soy Kaydınızı, fotoğraf ya da PDF Formatı’nda, ekleyip tarafımıza iletiniz. Bu amaçla,
 2. Her hangi bir en yakın Nüfus Dairesi’nden ya da online olarak Nüfus İdaresi’nin sisteminden alacağınız, kendinizin, Alt-Üst Soy, Nüfus Kaydı’nızda, üst soyunuzda Bulgaristan doğumlu var ise bunun aslına daha sonra Kaymakam’dan Apostil alıp ilk önce fotoğraflarını iletin lütfen bakalım; akabinde, asıllarıyla ödemeyi yapıp başvuru sürecini başlatabilirsiniz.
 3. Nüfusta, memurlar sorun çıkartırlarsa, Nüfus’tan Bilgi ve Belge ve İsteme Dilekçesi’ne dair izahatla dilekçe örneği bu linkte mevcut: http://bit.ly/nuf_dil Nüfus Dairesi’nde faydalı olabilir. Ayrıca,
 4. Nüfusta hatalı evrak vermemeleri için gösterebileceğiniz bir Örnek Alt – Üst Soy Nüfus Kaydı bu linkte mevcut: http://bit.ly/2zdhvTx
 5. Genel bilgi ve başvuru için açıklamaysa bu linkte bulabilirsiniz: http://bit.ly/vat_bulgar
 6. Sorularınız olursa, her zaman arayabilir ya da buradan yazabilirsiniz.

BAŞVURU AMACIYLA

DETAYLI İZAHATIMIZA ERİŞMEK İÇİN PORTALIMIZA KAYIT OLMALISINIZ; LÜTFEN, TIKLAYINIZ (ÜCRETSİZDİR).

Bulgaristan Vatandaşlık’ için 601 yanıt

 1. Üntaç bey merhaba,
  Ben Bulgaristan vatandaşı olarak doğdum, henüz reşit değilken ailemin onayıyla vatandaşlığımı kaybettim. Bu sene içerisinde geri almak için restoration of citizenship prosedüründen işlemimi adalet bakanlığına ilettim. Bana gelen cevapta annem ve babam bulgar soylu olmadığı için 3 sene oturum belgemin de başvuru esnasında bulunması gerektiği aksi takdirde başvurumun iptal olacağı şeklinde oldu. Hukuki olarak yapabileceğim bir şey var mı bunun için size yazmak istedim.
  Teşekkür ederim.

  Beğen

 2. Merhaba üntaç bey, dedem ve babaannem 1935 yılında Romanya/Silistre/baltaci/ Yeniköy’den Türkiye ye gelmişler. Muhacir belgesinde yazıyor. Babam istemiyor fakat ben ve çocuklarım çifte vatandaşlık istiyoruz. Şimdi slistre Bulgaristan’a ait olduğundan, evrakları bulabilmem için yazışmaların Bulgar mı yoksa rumen ce bulmam gerekiyor? Bir arkadaşıma çifte vatandaşlık siz sağlamışsınız. Bu iş için ben ve çocuklarım adına ne kadar ödeme yapmam gerekiyor? Aslında ücretsiz yapabilecekmisiniz benimle bütün evraklarımla gelmiş olsam? Daha bir sürü sorularım olacak size.

  Beğen

 3. iyi gunler….babamin annesi 1920 lerde turkiyeye goc etmisler alt ust soy dokumaninda 1890 bulgaristan eskicuma gorunuyor benim vatandaslik hakkim varmidir.ayrica tahminen suresi ne kadar suruyor bu islemlerin tam olarak pasaport alabilmek icin….tesekkurler

  Beğen

 4. iyi gunler….babamin annesi 1920 lerde turkiyeye goc etmisler alt ust soy dokumaninda 1890 bulgaristan eskicuma gorunuyor benim vatandaslik hakkim varmidir.ayrica tahminen suresi ne kadar suruyor bu islemlerin tam olarak pasaport alabilmek icin….tesekkurler

  Beğen

 5. üntaç bey daha önceleri sizlere yazmıştım ben annemden dolayı vatandaşlık müracatı yaptım bu tarihte 16-11-2016 yaptım son aşamaya kadar iyi gidiyordu dosyamı kontrol ettigimde şu yazıyordu vatandaşlık konseyi son bir uzman değerlendirmesi yapacak yazıyordu fakat müracat ettiğim dönemde türkiyede sabıka kaydımda adli istatistikten düşmeyen 2 dosyam vardı bunun üzerine vatandaşlık bölümünden böyle bir yazı geldi Съветът по гражданство не е уважил молбата Видно от приложеното свидетелство за съдимост, издадено от Главна Прокуратура в Бакъркьой, Турция, лицето е осъждано. bunun üzerine 01-02-2019 tarihinde adli istatistikten sabıkayı düşürttürdüm ve yeni temiz olarak 13-11-2019 tarihinde vatandaşlık bölümüne gönderdim vatandaşlık bölümden yeni sabıka daydı verdiğime dahil evrak kayıt numarsı verdiler
  bunun işlenmesi ortalama nekadar sürer bilmiyorum dosyam kapalıda değil
  bu konuyla bilgi verirseniz sevinirim saygılar TUNCAY SAĞAR

  Beğen

  1. Sayın Tuncay Sağar, red kararı Bulgar hukukuna aykırı çünkü Bulgar Devlet’inin hiç bir makamı, kendi mahkemelerince verilmeyen bir Başka Devlet’in mahkemesi’nin kararını, o yabancı mahkeme kararını tanımaya ilişkin Bulgar Mahkemesi’nin bir başka kararı olmadan, kendiliğinden tanıması geçerli kabul etmesi mümkün değil. Bir ay içinde dava açmalıydınız. İkinci başvurunuzun cevap süresi yasal olarak otuz gündür ama gecikebilir.

   Beğen

 6. Merhabalar ben Norveç’ten Deport edildim ve Deport edildikten sonra Bulgar vatandaşı eşimle evlilik yaptık ancak Schengen yasağı gerekçesiyle vize alamıyorum konsolosluk benden önce yasağımı kaldırıp öyle başvurmamı istiyor bu konuda bu arada 2018 nisan ayında Deport oldum ve Deport gerekçeleri vize aşımı olarak beyan edildi bu konuda neler yapılabilir bu tür davalarla ilgileniyormusunuz iletişime geçmemiz mümkün mü

  Beğen

 7. baba tarafından dedem ve babaannem yenisölöz pomak köyünden babamın annesinin babası ve annesi vodina karacaabat pomaklarından ayrıca annemin babasının babasının babası sofiya doğumlu dedemin babası ve annesi yenisölöz köyünden vatandaşlık hakkım var mıdır yardımcı olursanız sevinirim

  Beğen

 8. 2011 yılında vefat etmiş 1933 doğumlu anneannem Hamide Tabakoğlu 1951 yılında Bulgaristan Kırcaali Stremitsi köyünden ailesiyle göçmüş.Anneannemin vatandaşlık hakkının devam edip etmediğini öğrene bilirmiyiz?

  Beğen

 9. Merhaba Sn. Üntaç bey

  Soy bilgimde annemin annesinin babası razgrat doğumlu fakat tc vatandaşı gözüküyor. Vatandaşlık hakkımız var Mıdır? Nasıl bir yol izleyebiliriz? Size mail olarak attım. Teşekkürler

  Beğen

 10. Merhabalar kolay gelsin, babam Bulgaristan Tırnova doğumlu ve 1950 yılında Türkiye’ye göç etmiş babam 1996 yılında vefat etti ve ben babam üzerinden Bulgar vatandaşlığı almak istiyorum, bu mümkünmüdür ve mümkünse maliyeti yaklaşık olarak ne kadar tutar bilgi verebilirseniz sevinizim, iyi çalışmalar.

  Beğen

 11. Üntaç bey bir haftadır size yolladığım mail ve evraklara istinaden bir cevap alamadım. mail ulaşmadı mı?

  Beğen

   1. Olumsuz değil. Başvurabilirsiniz. eMailiniz, sorulana cevap vermediğinizden ötürü pasif eMailler arasında yer kalmış. Şimdi cevaplandı.

    Beğen

 12. merhabalar
  alt üst soy belgesinden anladığımız kadarıyla anneannem in dedeleri ve anneannesi babaannesi 1853 berkoça doğumlu, anneannem sağ fakat annem vefat etti. torun olarak anneannemin adına işlemleri başlatabilir miyim? daha sonra kendim vatandaşlık alabilir miyim?
  teşekkürler

  Beğen

 13. Merhaba Sn. Üntaç Bey

  Dedem 01-07-1940 Şumnu doğumlu. 1951 senesinde mübadele etmiş. Dedem ve annem sağ şu anda. Çifte vatandaşlık için 5 yıl dedemin bulgaristanda oturması mı gerekli? En çabuk yoldan torunu olarak ne zaman temin edebilirim?

  Bu işlemleri sizle gerçekleştirmek istiyoruz, e-mail bilgilerimden ulaşabilirsiniz.

  Saygılarımla

  Beğen

 14. İyi günler benim sormak istediğim soy ağacından ve nüfüskayıtlarında da gördüğüm dedem babaannem ve babam Bulgaristan göçme olduğu için benim çifte vatandaşlığa baş vurum olabilir mi ayrıca dedem babaannem ve babam hayatta değiller bir bilgi alabilirmiyim iyi çalışmalar Arif kesici

  Beğen

 15. Avukat bey merhaba,

  Rahmetli dedem Kircaali 1915 dogumlu ve Turkiye’ye kacarak gelmisler. Babam cok onceden vefat etti, babam vefat ettigi icin ben torun olarak vatandaslik alamadigimin bilgisini bilirkisilerden aliyorum, sadece sizin websitenizde alabilecegimi okudum, hangi kanunun kacinci fikrasinda acikca torunun baba vefat etse dahi vatandaslik alabilecegi yaziyor? Kanunu paylastiktan sonra sizinle calismaya baslamak istiyorum. Tesekkurler.

  Beğen

   1. Acquiring Bulgarian citizenship by origin

    Art. 8. Bulgarian citizen by origin is everybody of whom at least one of the parents is Bulgarian citizen.

    Turk olarak vefat etmis anne/baba, torun nasil alacak bu kanuna gore?

    Beğen

 16. Merhaba. Benim ailemim hepsi bg-1971ve1973yılllarkmda göçmüşler turkiyeye soy sorgulamamda sadece annemin babası ve annesi babamın açbabası ve annesi bg doğumlu çıkıyor ayrıca nenemde pomak acaba ben nasıl bır yol izlemeliyim

  Beğen

 17. Dedemler bulgaristan gocmeni turkiyede nufus ve vatandaslik islerinde Alt ust soy belgesinde dogum yeri 1884 servi ( selvi) dogmus suan bu yaslilardan yasayan yok vatandaslik alabilirmiyiz torun olarak avrupa birligi anayasasi ne diyor bulgaristan yasasi ne diyor

  Beğen

   1. Avukat bey merhaba bu torun vatandaslı olayının bulgaristanda dahi yasa olarak mmkn olmadıını söylediler ne yapmalıyım

    Beğen

  1. İyi günler. Annem 1951 göçmeni. 1926 koşukavak doğumlu. Vatandaşlık işleri için uğraşıyorum. 2017 de başladım. 3. Giriş çıkışta 4 gün geç girmişim. 12 aylık bir rapor verdik. Rahatsızlığından dolayı seyahat etmesi uygun değildir diye yazıda vardı. Oturma izni bu ay bitiyor gidip kırcalıya başvuru yaptık. Sofya reddetmiş. Annem 93 yaşında zaten hep rahatsız. Bunun bir oluru yok mu. Napabiliriz.

   Beğen

 18. Selamlar lima kararın aldım 15 yaşında türkiye doğumlu kizim için vatandaşlık işlemlerini başlatabilir miyim yoksa vatandaşlığı alman mi gerekli teşekkürler

  Beğen

 19. Dedem 01.07.1930 bulgaristan razgrad kemallar dogumlu 1935 te turkiyeye gelmisler vukuatli nufus kayit orneginde tescil tarihi olarak 13.09.1938 gozukuyor suan hala hayattadır. Dedemin bulgaristan vatandisligi sonra babamin ve benim vatandaslik alma hakkimiz varmidir ? Varsa neler gereklidir dogum kadigi isim denklik belgesi tarzi hicbir belge yok elimizde…

  Beğen

 20. Merhaba,
  Alt üst soy bilgilerime baktığımda dedemin bulgaristan doğumlu olduğunu fakat babamın tc vatandaşı olduğunu görüyorum ve ikiside vefat etti bu durumda yinede çifte vatandaşlık hakkım var mıdır?

  Beğen

 21. İyi günler Üntaç Bey, dedem 1916 yılında Cumaibala’da doğmuş. Türkiye’ye göç etmiş. 2006 yılında vefat etti. Kızı olan annem de 2009’da vefat etti. Annem vefat ettiği için dedemin üzerinden direkt vatandaşlık talebinde bulunabilir miyiz ? Elimizde alt üst soy listesi ve isim denklik belgesi başvurumuza karşılık olarak gelen olumsuz cevap yazısı var. Sizden ricamız hangi evrakları hazırlayıp nasıl bir yol izlemeliyiz ?

  Beğen

  1. İyi günler Üntaç Bey, dedem 1916 yılında Cumaibala’da doğmuş. Türkiye’ye göç etmiş. 2006 yılında vefat etti. Kızı olan annem de 2009’da vefat etti. Annem vefat ettiği için dedemin üzerinden direkt vatandaşlık talebinde bulunabilir miyiz ? Elimizde alt üst soy listesi ve isim denklik belgesi başvurumuza karşılık olarak gelen olumsuz cevap yazısı var. Sizden ricamız hangi evrakları hazırlayıp nasıl bir yol izlemeliyiz ? Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

   Beğen

 22. Üntaç Bey Merhaba;
  Dedem Bulgaristan doğumlu 1938 de Türkiye ye göç etmiş.Ancak babam Türkiye doğumlu dedem ve babam da vefat ettiği için vatandaşlık hakkı için kuşak atlanmaması gerektiğini söylediler. sonuç olarak babam vefat ettiği için bizim Bulgaristan vatandaşlığına başvurmaya hakkımız olmadığı söyleniyor.konu ile ilgili yardımcı olur musunuz..İyi Çalışmalar

  Beğen

 23. 1910 da babam davutlu da doğmuş.Ne zaman geldiğini tam bilmiyorum.Kendisi vefat etti.Vatandaşlık alma imkanımız var mı?

  Beğen

 24. Merhaba Üntaç bey, Dedem 1942 Bulgaristan doğumlu fakat 1950`lerde Türkiye`ye göç etmişler. Fakat oradan vatandaşlığı yok vatandaşlık almamız için öncelikle hangi işlemleri yapmamız gerekir ve başvuruyu nasıl yapabiliriz. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi günler.

  Beğen

  1. Soy ağacımda annemin annesinin babasının annesi bulgaristan pilevne gözüküyor vatandaşlık yada başka bir hakkım varmı acaba

   Beğen

 25. Merhaba annem 1989 bulgaristan gocmeni babam turk annemde vatandaslik yok ikiside sağ goc ederken almamis evrak olarak ilk okul diplomasi var bulgaristandan sadece, ben 21 yasinda 2.ci cocuguyum ben annemin uzerinden bulgaristan vatandasligi almak istiyorum bunun icin nasil bir surec izlemeliyim

  Beğen

Bir ileti bırakabilirsiniz - Leave a Reply - Оставить комментарий - اترك التعليق - השאירו תגובה

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.