BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI BAŞVURUSU

Ebeveyn, dede ya da ninelerden birinin doğum yerinin, Bulgaristan olması esasına dayalı, başvuru yapılabilirsiniz.

photo_verybig_45033622221
Bulgaristan Pasaportu

Başvuru Şekli

 1. Reşit, her bir başvuran için ayrı vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.
 2. Bulgar vatandaşı üst soyun, hayatta olması ya da buna dayanarak ana babadan birinin çocuklarıyla torunlarından önce başvurmasına gerek yoktur. Birlikte başvurular tavsiye edilir.
 3. Reşit olmayanların başvuruları, ebeveynlerinden en az birinin, Bulgaristan vatandaşlığına alınmalarıyla beraber mümkündür.
 4. Nüfus Dairesi’nden Alt-Üst Soy Nüfus Kaydı alınarak Apostillenmelidir.
 5. Başvurularınızın işlem göreceği Bulgaristan’daki kurumlar sırasıyla: Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Belediye’den -detaylı ve vukuatlı nüfus kayıtlarınızın izahat gerektirir olma durumuna göre- başvurunuza ait ek evrak/lar (Doğum Belgesi, Ölüm Belgesi, İsim Denklik Belgesi, kesinleşmiş Boşanma İlamı, kesinleşmiş evlatlık ilamı Muhacerat Belgesi, Bulgar Soyludur Belgesi v.b.) istenebilir. İstendiğinde alacağınız Muhacerat Belgesi’nde  ya da Tabiyet Beyannamesi’nde  menşe ülkenin Bulgaristan yazılı olmasına dikkat edilmelidir.
 6. Dosyanız hazır olunca mülakat amacıyla konsolosluktan bizzat randevu almanız gerekir.

DİKKAT EDİN!

 1. Dünya’nın hiç bir ülkesinde, vatandaşlık işlemleri, iş takipçisiyle yapılmaz!
 2. Vatandaşlık işlemlerinizin, mutlaka bu konuda tecrübe sahibi bir avukatla yapılması gerekir.
 3. Bulgaristan ve Türkiye dahil tüm Dünya’da, avukatlardan başka hiç kimse evraklara bakıp hukuki görüş veremez, vekalet alarak yasal takiple işlemde bulunamaz çünkü yasaktır; aksi, suçtur ve cezası ağırdır.
 4. İş takipçisiyle yapılan başvurular, yasal hakkınız dahi olsa, idari uygulama denilerek 3 yıl 5 yıl ötelenebilir; bu süreç boyunca (çeviri ücretiydi tasdik masrafıydı vs gibi adlar altında önce oturum için ayrı başvur sonra vatandaşlık için ayrı başvur vs denilerek), devamlı ücret ödemek ve daima masraf yapmak zorunda, bırakılabilirsiniz.
 5. Avukat yerine, iş takipçisiyle, başvurularınız (kulaktan duyma, sorup-yapma v.s.) gibi yasal dayanaklardan yoksun ya da gereksiz yollardan yapıldığından ötürü hak mahrumiyetine uğratılma, yeniden başvuru yapmak ya da hataları ortadan kaldırmak için ayrıca bir dava açmak zorunda bırakılabilirsiniz.
 6. Her bir başvuranın, yasal statüsüne göre ya da idarenin tutumuna göre başvurulara ait yasal dayanaklar, farklılık gösterebilir; bunların mahiyetlerinin iş takipçileri tarafından anlaşılıp, evrak tanzim edilerek işlemlerinin yapılmaları mümkün, değildir.
 7. Tüm vatandaşlık iş ve işlemlerinin ancak ve ancak tecrübeli en az bir Bulgar avukat ve bir Türk Avukat tutularak yapılması tavsiye, olunur.
 8. Son olarak, Avrupa’da hiç kimse savaştan, komünist tek parti yönetiminden, etnik ya da dini ayrımcılıkla otokratik ya da totaliter baskıdan ötürü göç etmek zorunda bırakılmış bir aileye mensup olmasından veya ellerinden zorla vatandaşlıktan çıkma belgeleri alınarak tehcirlerinden ötürü, vatandaşlıktan mahrum kılınamaz, başvuruları iç hukuka aittir denip idari kararlarla ötelenemez vatandaşlık bağı ya da hakları tağyirle tahrif edilemez; vatandaşlık bağı, vefat edenlerin sulbü için son bulmaz; vatandaşlık haklarına dair taleplere maniyle engel konulamaz; kaldı ki Bulgaristan Vatandaşlık Yasası’nda, idarenin ve mahkemelerin, önlerindeki dosyalara uygulayabilecekleri: ‘Göçle Vatandaşlıktan Mahrumiyet’e ait bir hüküm de yoktur. Bulgaristan, hak ve hukukun üstün olduğu bir Avrupa ülkesidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu konudaki içtihadları, açıktır.

BAŞVURMAK AMACIYLA

 1. Sunduğumuz hizmet başvuru dosyanızın Bulgar Avukatlarımız tarafından yasa ve mevzuata uygun şekilde hazırlanmasından ibarettir.
  Başvurular bizzat hak sahipleri tarafından, ikametgahlarının bağlı bulunduğu, Bulgar konsolosluklarından yapılması gerekir. Buna göre,
  İlk başta, Alt-Üst Soy Nüfus kayıtlarınızı incelemeniz gerekir. Bu İnternet sitemizin, ‘İletişim’ kısmından, Alt-Üst Soy Kaydınızı, fotoğraf ya da PDF Formatı’nda, ekleyip tarafımıza iletiniz. Bu amaçla,
 2. Her hangi bir en yakın Nüfus Dairesi’nden ya da online olarak Nüfus İdaresi’nin sisteminden alacağınız, kendinizin, Alt-Üst Soy, Nüfus Kaydı’nızda, üst soyunuzda Bulgaristan doğumlu var ise bunun aslına daha sonra Kaymakam’dan Apostil alıp ilk önce fotoğraflarını iletin lütfen bakalım; akabinde, asıllarıyla ödemeyi yapıp başvuru sürecini başlatabilirsiniz.
 3. Nüfusta, memurlar sorun çıkartırlarsa, Nüfus’tan Bilgi ve Belge ve İsteme Dilekçesi’ne dair izahatla dilekçe örneği bu linkte mevcut: http://bit.ly/nuf_dil Nüfus Dairesi’nde faydalı olabilir. Ayrıca,
 4. Nüfusta hatalı evrak vermemeleri için gösterebileceğiniz bir Örnek Alt – Üst Soy Nüfus Kaydı bu linkte mevcut: http://bit.ly/2zdhvTx
 5. Genel bilgi ve başvuru için açıklamaysa bu linkte bulabilirsiniz: http://bit.ly/vat_bulgar
 6. Sorularınız olursa, her zaman arayabilir ya da buradan yazabilirsiniz.

BAŞVURU AMACIYLA

DETAYLI İZAHATIMIZA ERİŞMEK İÇİN PORTALIMIZA KAYIT OLMALISINIZ; LÜTFEN, TIKLAYINIZ (ÜCRETSİZDİR).

Bulgaristan Vatandaşlık’ için 685 yanıt

 1. Selamlar, alt ust soy kaydimizda anne tarafi dedemin 1921 dogumlu Bulgar pomak oldugunu ogrendik. Oradan kacarak gelip, Turkiye’ye Istanbul’a 1943 yilinda yerlesmis. Kendisi yasamadigindan dolayi, turk vatandasi olmus muydu, bulgar vatandasi miydi, cikarilmis miydi yoksa cifte vatandas miydi bilemiyoruz. Pomak oldugundan oturu yabanci bir ismi olabilecegini dusunuyoruz (Turkiye’de ismi Huseyin idi) Bulgaristan’daki kayitlarda.

  1) Bu durumda ben ve annem vatandaslik alabilir miyim? Babam da esinden dolayi vatandaslik alabilir mi? Yoksa D tipi vizeye basvurup belirli bir sure yasayip sonrasinda dil sinavina girerek mi vatandas olabilir? Kendisi emekli.
  2) Dedemin bulgar ismini bilemiyoruz, bu Bulgaristan tarafinda kayitlara bakildiginda vatandaslik icin belgelerin hazirlanmasi surecini uzatir mi, problem cikarir mi? Eger Bulgaristan’da turk ismiyle nufus kaydi yoksa bile bulunmasi mumkun mudur?
  3) Pasaportlarimizi elimize almamiz tahmini ne kadar surer?

  Beğen

 2. merhaba , baba dedem 1908 Filibe Bulgaristan doğumlu dedem ve babam hayatta değil ben Bulgaristan çifte vatandaşlığına başvurabilirmiyim ? bunun için neler yapmam gerekiyor ?

  Beğen

 3. Merhabalar,
  Benim Baba tarafından dedemin Babaannesi Bulgaristan Tırnova doğumlu fakat Soyadı yok , ayrıca onun kızı da Lofca doğumlu benim çifte vatandaşlık alma şansım var mıdır?
  Avukat ücretiniz nedir? (tüm işlemler için) 05068236770 cep telefonumdan dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Size whatsuptan bugun soy ağacımı göndereceğim. teşekkürler

  Beğen

 4. Babannem 1934 Bulgaristan Omurtak doğumlu. 1951 yılında Türkiyeye göç ediyor. babam Türkiye doğumlu ve aynı zamanda bende. Reşit olduğum için Bulgaristan vatandaşlığına başvuruda bulunabilir miyim ?

  Beğen

 5. Annemin babası Pazarcık/Bulgaristan doğumlu. Vatandaşlık alabilir miyim? Minimum masraf ne kadar tutar sizce? Teşekkürler.

  Beğen

 6. Merhabalar ,
  Baba tarafımdan dedem-dedemin annesi rusçuk ; babaannem-babaannemin annesi silistre doğumlu.
  Ek bilgi olarak ;
  ( Babam istanbul -Annem samsun- ben yine istanbul doğumluyum )
  Çifte vatandaşlık alma şansımız varmıdır ?
  Varsa size başvurmak için ne yapmamız gerekir bilgi rica ederim .

  Teşekkürler

  Beğen

 7. Merhaba Üntaç bey,
  Annemin anneannesi 1911 ve dedesi 1890 Drama doğumlu, herhangi bir işlem yapılabilir mi? Sonuç alınma şansı var mı? Teşekkürler

  Beğen

 8. Selamlar, benim dedem 1920 dogumlu ve dogum yeri Sofya, Bulgaristan, kendisi su an yasamiyor. Alt ust soy kayitlarimda dedemin ne anne ne de baba tarafinda daha gerideki kayitlari cikmadi.

  Ayrica, dedemin o zamanlarda (1945 yili) Turkiye’ye geldiginde Bulgar vatandasligi var miydi yoksa Turkiye’ye geldiginde vatandasliktan cikarildi mi bir bilgiye sahip degiliz. Bu durumda ben ve babam Bulgaristan vatandasi olabilir miyiz?

  Beğen

   1. Tesekkurler, bu durumda sitenizden aldigim bilgiler dogrultusunda (basvuru sekli kismindaki basvuru icin butun dokumanlari tarafiniza eksiksiz ulastirdiktan sonra) sizlerin basvuru dosyami hazirlamaniz ne kadar surer? Ayrica ben konsolosluga basvurduktan sonra pasaportum ne kadar surede cikar? Dedemin daha onceki kayitlarinin alt ust soy dokumaninda gozukmemesi sureci yavaslatir mi?

    Beğen

 9. Merhabalar. Benim babaannem bulgaristan doğumlu. Babam burada doğmus. Bende burada doğdum. Ve üst soyumuzun hepsı bulgaristana dayanıyor. Başvurabılır mıyız? Vatandaşlık almamız mümkün müdür? Olma ihtimali ne kdr sizce

  Beğen

 10. Merhaba benim annemin annesinin annanesi ve annemin babasının dedesi silistre den gelmişler 1869 ve 1879 doğumlular bu durumda ben vatandaşlık alabiliyormuyum kuşaktan dolayı sorun olurmu..babam tarafında olmadı çünkü romanya doğumlu dedemin dedesi olmaz dediler anne tarafından olursa çok iyi olucak yardımcı olursanız sevinirim..

  Beğen

   1. Üntaç bey nasıl bir yol izlemeliyiz annem ve kendim için başvuracağım ?neler yapmalıyız yardımlarınızı rica ediyorum..

    Beğen

 11. Üntaç bey iyi günler.

  Dedem 1936(yenipazar) babannem 1937(pirlidokça) sanıyoruz pirli köy dobruca ve o dönem Romanya topraklarıymış ve doğum yeri Romanya yazıyor. İkisi de hayatta değiller. Babam vatandaşlık alabilir mi?

  1945 öncesi göçmenleri vatandaşlıktan çıkarıldığı, başvurulsa bile vatandaş değillerdir cevabı geleceği ve hayatta olmadıklarından dolayı dava açamayacakları için babam başvursa bile netice elde edemeyeceğini söyleyenler oldu. Yasal dayanağı var mıdır? Alt – üst soy bilgilerini info adresinize mail attım.

  Konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz?

  İyi günler

  Beğen

 12. annem babam makedonya doğumlu vatandaşlık ihtimali yüzde kaçtır irtibat kurabilirmiyiz numaram 05546621814

  Beğen

 13. Untac bey iyi aksamlar. Babannem hayatta 1928 makedonya köprülü doğumlu. Çifte vatandaşlığa başvurmak istiyoruz mümkünmüdür?

  Beğen

 14. Merhaba Üntaç bey,annemin bir dedesi 1868 Zağraiatik,diğeri 1880 Yanbolu doğumlu.Annem ve ben Bulgar vatandaşlığı için başvurabilir miyiz. ?
  teşekkür ederiz.

  Beğen

 15. Merhaba soyağacı sorgulamasında babasının annesinin babasının babası karnabat 1856 doğumlu çıkıyor. Bu durumda ben çifte vatandaşlık için başvuruda bulunabiliyor muyum?

  Beğen

 16. Babam 1910 silistre doğumlu vefat türkiye 1975 ben türkiye doğumluyum vatandaşlık alabilirmiyim siz yardımcı olursanız ücret nedir teşekkürler

  Beğen

 17. Merhaba, dedemin Plovdiv dogumlu oldugunu biliyorum, alt ust soy bilgilerimi paylasmadan once, vatandaslik icin basvurmak istedigimde vatandasligi edinmem ne kadar surede sonuclanir? Basvurudan basvuruya degisecegini dusunuyorum fakat genel bir sure verirseniz ona gore sizin ile basvuru yapmayi dusunuyorum. Cevabiniz icin tesekkurler.

  Beğen

 18. Merhaba Üntaç bey.
  Anne ve babam Edirne doğumlu, ancak onların anne ve babaları ise Bulgaristan doğumlular. Babamın anne ve babası 1950 yılında Türkiye’ye göç etmişler. Anne tarafım ise daha eski göçmen. Ancak orada doğanların hiçbiri hayatta değil. E devletten çıkarılan Soy ağacı bilgileri de bunu tasdiklemekte. Çifte vatandaşlık için Bulgaristan’a başvuru yapmak istiyoruz. Hangi belgeler gerekiyor acaba? başvuru için sizinle çalışılabiliyor mu? babamlar ben ve çocuklarımız için başvuru yapmak istiyoruz ortalama ne kadara mal olur? Bütün işlemleri yaptıktan sonra vatandaşlık alamama gibi bir risk var mı acaba? Çünkü daha önce görüştüğümüz kişiler garantisi yok demişlerdi.
  İyi günler dilerim.

  Beğen

 19. Merhaba Üntaç Bey,
  Büyük dedem 1885 Bulgaristan Şumnu doğumlu, genç yaşlarında Türkiye’ye ailesiyle göç etmiş. Ancak üs soyağacında İstanbul olarak yazıyor. Yanlışlık için hangi yöntemi izlemem gerek? Nüfus kütüğünde gerçek ortaya çıkar mı? Teşekkürler,

  Beğen

 20. merhabalar,

  4 gün önce mail atmıştım, ancak dönüş alamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  Beğen

   1. tekrar mail attım ancak, geri dönüş alamıyorum. whatsapp ‘dan da soy ağacımızı göndermiştim, ancak geri dönüş alamadım. Babamın dedesi 1865 bulgaristan doğumlu, annemin dedesinin babasıda anneside bulgaristan doğumlu. osmanlı rus savaşı döneminde 1877-1878 göç etmişler. Bulgaristan vatandaşlığı hakkımız var mıdır ? Cevap alabilirsek evraklarımızı hazırlayıp hemen başvuru yapacağız. Teşekkürler

    Beğen

 21. Dedem1899 Razgrat doğumlu benim vatandaşlık hakkım varmı ?
  Annem ve babam vefat etti ben baş vuru yapacağım için bunu öğrenmek istiyorum.

  Beğen

  1. Üntac bey sizinle bu konuyu ayrıntılı konuşarak sonuçlandırmak isterim ..
   Ne gerekliyse bildirebilirmisiniz..
   Teşekkürler…

   Beğen

   1. Watsapptan yazdım mail adresimi sizden gelecek mail doğrultusunda gereğini yapacağım.
    Teşekkürler..

    Beğen

 22. Avukat Bey
  Annem 49 Bulgaristan doğumlu 52 de göç etmişler vatandaşlık için araştırdım vize merkezi kafamı karıştırdı annemin vatandaşlık alması 5 yılı bulur dediler çünkü 1950 kasımdan sonra gelenler Bulgar vatandaşı değilmiş
  Ama aynı zamanda babamın dedesi de Bulgaristan doğumlu 1876 Tırnova ne zaman gelmişler bilmiyorum babam da vefat etti ben hangisinden vatandaşlık alabilirim ?

  Beğen

 23. Üntaç Bey
  Merhaba ailece başvuru yapmak istiyoruz, mail attık, whatsuptan da yazdık lütfen kontrol eder misiniz?

  Beğen

 24. Merhaba ,

  Annemin babasının annesinin annesi 1899 doğumlu ve annemin babasının annesi 1923 doğumlu Bulgaristan şumnu doğumlu. Vatandaşlık alma hakkımız olabilir mi.

  Beğen

 25. Merhaba, eşimin, annesinin babasının annesi ve babası Bulgaristan Varnalıdır. Eşime vatandaşlığa başvurma hakkı var mıdır ? Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  Beğen

 26. İyi günler, babam 1949 Bulgaristan doğumlu. Halen sağ. Tek ben başvuru yapabilirmiyim? Ya da birlikte mi başvuru yapmamız gerekiyor?

  Beğen

 27. Merhaba Üntaç bey Annemin Annesinin Babası 1864 Bulgaristan doğumlu vatandaşlık için hak kazanıyormuyum kazanıyorsam neler gerekli yardımcı olursanız sevinirim.

  Beğen

 28. dedem 1923 Gümülcüne doğumlu elimde hiç bir belge yok nasıl vatandaşlık alabilirim. vatandaşlık alıp orda yaşamak istiyorum.

  Beğen

 29. Merhaba Üntaç bet
  Anneannem 1915 Dedem ise 1913 Tutrakan dogumludur 1936 yilindada Turkiye ‘ye göç etmişler ikiside hayatta degiller.
  Kanunen bizlerinde vatandaşlık alma hakkimiz varmidir.
  Teşekkürler

  Beğen

 30. Annem ve babam bulgaristan doğumlu. Çoçuk yaşta, 1942 yılında göç etmişler. Doğum yeri alt-üst soy belgesinde eskicuma olarak geçiyor (tirgovişte bulgaristan). prosedür gereği bulgarca öğrenilmesi ve 5 yıl süreyle ikametgah (ev tutulması) gerekir olması ibareleri bizdede zorunlumu? iyi çalışmalar dilerim.

  Beğen

 31. Merhabalar,

  Benim annemin anneannesi ve dedesi Tikveş doğumlu olup Türkiye ye göç etmişler, 1904 doğumlular. Benim Makedonya ya da başka bir vatadaşlığa geçerek çifte vatandaş olma şansım var mı?

  saygılar

  Beğen

 32. Merhabalar ,
  Annemin babası 1942 doğumlu 18 yaşına kadar Yunanistan’da yaşamış ve Yunanistan Gümülcine doğumlu .Dedemin anne babası da Yunanistan doğumlu . Annem vefat ettiği için daha fazla Bilgi sahibi değilim . Benim Yunanistan çifte vatandaşlığına başvurma imkanım var mı ? Annemin vefat etmesi süreci nasıl etkiler .Dedemin Yunanistan da yaşarken bir kimliği olup olmadığını ve bu belgeyi nereden isteyeceğimi bilmiyorum.Konu ile ilgili bilginiz var ise paylaşabilirsiniz sevinirim

  Beğen

 33. İyi akşamlar üntaç bey ben bi internet sitesinde yazınızı gördüm Bulgaristan’dan göçenler için çifte vatandaşlık yazınızı benim babamın hem babası hem annesi . Annemin hem babası hem annesi 1952 senesinde oradan gelmişler acaba ben çifte vatandaşlık başvurum kabul edilir mi kabul edilirse bu avukat masrafları ne kadar tutar

  Beğen

 34. Merhaba. Babaabnemin babası vidin dogumluymus. Ben bunu yeni öğrendim. Sadece annem hayatta. Onu dahil etmeden vatandaşlık alma hakkına sahip miyim? İşlemlerin zorluk derecesi nedir? Simdiden teşekkürler.

  Beğen

 35. Selamlar bende bişey somak istiyorum ,babannemin ananesi 1890 Bulgaristan doğumlu,babannemin dedesi 1883 bulgaristan doğumlu,babannemin dedesi 1877 bulgaristan,baba tarafından dedemin ananeside 1882 bulgaristan doğumlu.bu şekilde benim bulgaristan vatandaşlık hakkım olurmu,başvuru yapabilirmiyim?

  Beğen

   1. peki üntaç bey başvuru yaptım diyelim bulgaristan vatandaşı olabilirmiyim kabul edilirmi,süreç kaç ay sürer.

    Beğen

 36. Üntaç bey benim dedemin babası yunanistan serez de 1911 de doğmuş ve babaannemi dedesinin annesi filibe doğumlu ben yunan veya bulgar vatandaşı olabilir miyim ?

  Beğen

 37. Merhaba dedemiz bulgaristan doğumlu aynı şekilde dedemizin anne, baba hatta dedeside bulgaristan doğumlu fakat dedem türkiyede öldü bizim annemiz babamızda türkiyede öldü bulgaristan vatandaşlığı alma hakkımız var mıdır?

  Beğen

 38. Merhaba babamın dedeleri ananelerin nineleri 1857 yılında Silistre ve Rusçuk doğumlular ölüm yerleri Türkiye ben başvuru yapabilme hakkına sahipmiyim? Teşekkürler

  Beğen

 39. Merhabalar, Alt soy üst soy belgesi aldığımızda babaannemin babaları ve dededim babalarının Şumnu doğumlu olduğu yazmaktadır. Dedem, babaannem Türkiye’de doğmuşlardır. Bu süreçte Bulgaristan’dan vatandaşlık alma hakkına sahip olurmuyum?

  Beğen

 40. Anneannem bulgaristan dogumlu 52 göcmeni ilk önce anneannem ve sonra annem mi vatandaş olmalı ? direk ben kendim için başvurabilirmiyim vatandaşlığa anneannem ve annemi karıştırmadan

  Beğen

 41. Merhaba gecdn gun soy agacimdan dedemin bulgaristan doğumlu olgunu gordum onun babasi da oyle ama dedem türkiye de öldü babam da burada dogdu vatandaslik hakkim varmidir

  Beğen

 42. Merhaba, Babannem, buyuk buyuk dedem ve babannem bulgaristan dogumlu ancak vatandasliklarinin olup olmadigini bilmiyorum. Babami karistirmadan vatandaslik alabilir miyim?

  Beğen

   1. Öncelikle ilginiz için teşekkürler,

    Peki bu vatandaşlık hizmetleri için nasıl bir yol izlememiz gerekmektedir?

    Ne tür evrakları hazır etmemiz gerekir?

    Bu işlemler sizin tarafınızdan yürütülür ise ne ücret ödemem gerekir?

    Ne kadar zamanda sonuçlanır?

    Bilgilerinizi bekliyorum.

    İyi günler.

    Beğen

 43. Selamlar benim babamın babasının dedesi bulgaristandan türkiyeye göçmüş bu durumda bize vatandaşlık hakkı doğuyor mu?

  Beğen

 44. dedemin babası Bulgaristan doğumludur hayatta değildir.dedem türkiye doğumlu kendiside vefat etmiştir.ben dedemin babası üstünden Bulgaristan vatandaşlığı basvurusu yapabilirmiyim ?

  Beğen

 45. Merhaba Üntaç Bey;
  Apostilli alt üst soy listemi 2 gün önce WhatsApp ve e-mail üzerinden size gönderdim. Herhangi bir yanıt gelmedi. Acaba size ulaştı mı ?
  İlginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Beğen

   1. Soyağacıma göre Annanemin babası dırama ,annanemin babası ve onun üst soyu yanbolu doğumlu…dedemin babası lofça doğumlu… Yunanistan veya Bulgaristan vatandaşlığı alabilme halkım varmı

    Beğen

 46. Merhabalar, Anneannem 1942, Bulgaristan Osmanpazar doğumlu, 1952 göçmeni ve akt za rajnenie’sini yakın zamanda aldık. Anneannemin vatandaşlık işlemlerine başlamak istiyoruz ama kendisi 76 yaşında dolayısıyla Bulgaristan’a gitme şansı yok. Sanıyorum 1952 göçmeni olduğu için ve doğum belgesi de bulunduğu için gitmesine de gerek yok. Bu konuda doğru bilgi nedir?

  İkinci olarak anneannem Bulgarca bilmiyor. Bu vatandaşlığını almasına bir engel teşkil eder mi?

  Teşekkürler

  Beğen

 47. Merhaba
  Ananem 1951 bulgaristan göçmeni vatandaşlığı yok. Babamda 79 göçmeni ancak vefat etti vatandaşlığı yoktu. Vatandaşlık hakkım olabilir mi? En kolay hangisinden olabilir
  Yardımcı olur musunuz ?

  Beğen

 48. İyi günler, benim dedem 1910 razlık dogumlu. İlk balkan savaşları sırasında 1913 yılinda annesi ile türkiyeye gelmis. Babası o sırada geride kalmış ve kendisinden bir daha haber alınamamış. Öldü varsaymışlar. Geldikten kısa süre sonrada annesi vefat etmiş. O dönemlerde nüfus yada benzeri belgeler olmadığı için sadece Türkiyedeki nüfus cüzdanında ve ölüm belgesinde doğum yeri razlık olarak geçiyor. Kendisi şu anda hayatta değil fakat çocukları hayatta. Bu durumda çocukları Bulgaristan vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirler mi? Oldukça zor bir ihtimal ama yinede merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

  Beğen

Bir ileti bırakabilirsiniz - Leave a Reply - Оставить комментарий - اترك التعليق - השאירו תגובה

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.