BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI BAŞVURUSU

Ebeveyn, dede ya da ninelerden birinin doğum yerinin, Bulgaristan olması esasına dayalı, başvuru yapılabilirsiniz.

photo_verybig_45033622221
Bulgaristan Pasaportu

Başvuru Şekli

 1. Reşit, her bir başvuran için ayrı vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.
 2. Bulgar vatandaşı üst soyun, hayatta olması ya da buna dayanarak ana babadan birinin çocuklarıyla torunlarından önce başvurmasına gerek yoktur. Birlikte başvurular tavsiye edilir.
 3. Reşit olmayanların başvuruları, ebeveynlerinden en az birinin, Bulgaristan vatandaşlığına alınmalarıyla beraber mümkündür.
 4. Nüfus Dairesi’nden Alt-Üst Soy Nüfus Kaydı alınarak Apostillenmelidir.
 5. Başvurularınızın işlem göreceği Bulgaristan’daki kurumlar sırasıyla: Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Belediye’den -detaylı ve vukuatlı nüfus kayıtlarınızın izahat gerektirir olma durumuna göre- başvurunuza ait ek evrak/lar (Doğum Belgesi, Ölüm Belgesi, İsim Denklik Belgesi, kesinleşmiş Boşanma İlamı, kesinleşmiş evlatlık ilamı Muhacerat Belgesi, Bulgar Soyludur Belgesi v.b.) istenebilir. İstendiğinde alacağınız Muhacerat Belgesi’nde  ya da Tabiyet Beyannamesi’nde  menşe ülkenin Bulgaristan yazılı olmasına dikkat edilmelidir.
 6. Dosyanız hazır olunca mülakat amacıyla konsolosluktan bizzat randevu almanız gerekir.

DİKKAT EDİN!

 1. Dünya’nın hiç bir ülkesinde, vatandaşlık işlemleri, iş takipçisiyle yapılmaz!
 2. Vatandaşlık işlemlerinizin, mutlaka bu konuda tecrübe sahibi bir avukatla yapılması gerekir.
 3. Bulgaristan ve Türkiye dahil tüm Dünya’da, avukatlardan başka hiç kimse evraklara bakıp hukuki görüş veremez, vekalet alarak yasal takiple işlemde bulunamaz çünkü yasaktır; aksi, suçtur ve cezası ağırdır.
 4. İş takipçisiyle yapılan başvurular, yasal hakkınız dahi olsa, idari uygulama denilerek 3 yıl 5 yıl ötelenebilir; bu süreç boyunca (çeviri ücretiydi tasdik masrafıydı vs gibi adlar altında önce oturum için ayrı başvur sonra vatandaşlık için ayrı başvur vs denilerek), devamlı ücret ödemek ve daima masraf yapmak zorunda, bırakılabilirsiniz.
 5. Avukat yerine, iş takipçisiyle, başvurularınız (kulaktan duyma, sorup-yapma v.s.) gibi yasal dayanaklardan yoksun ya da gereksiz yollardan yapıldığından ötürü hak mahrumiyetine uğratılma, yeniden başvuru yapmak ya da hataları ortadan kaldırmak için ayrıca bir dava açmak zorunda bırakılabilirsiniz.
 6. Her bir başvuranın, yasal statüsüne göre ya da idarenin tutumuna göre başvurulara ait yasal dayanaklar, farklılık gösterebilir; bunların mahiyetlerinin iş takipçileri tarafından anlaşılıp, evrak tanzim edilerek işlemlerinin yapılmaları mümkün, değildir.
 7. Tüm vatandaşlık iş ve işlemlerinin ancak ve ancak tecrübeli en az bir Bulgar avukat ve bir Türk Avukat tutularak yapılması tavsiye, olunur.
 8. Son olarak, Avrupa’da hiç kimse savaştan, komünist tek parti yönetiminden, etnik ya da dini ayrımcılıkla otokratik ya da totaliter baskıdan ötürü göç etmek zorunda bırakılmış bir aileye mensup olmasından veya ellerinden zorla vatandaşlıktan çıkma belgeleri alınarak tehcirlerinden ötürü, vatandaşlıktan mahrum kılınamaz, başvuruları iç hukuka aittir denip idari kararlarla ötelenemez vatandaşlık bağı ya da hakları tağyirle tahrif edilemez; vatandaşlık bağı, vefat edenlerin sulbü için son bulmaz; vatandaşlık haklarına dair taleplere maniyle engel konulamaz; kaldı ki Bulgaristan Vatandaşlık Yasası’nda, idarenin ve mahkemelerin, önlerindeki dosyalara uygulayabilecekleri: ‘Göçle Vatandaşlıktan Mahrumiyet’e ait bir hüküm de yoktur. Bulgaristan, hak ve hukukun üstün olduğu bir Avrupa ülkesidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu konudaki içtihadları, açıktır.

BAŞVURMAK AMACIYLA

 1. Sunduğumuz hizmet başvuru dosyanızın Bulgar Avukatlarımız tarafından yasa ve mevzuata uygun şekilde hazırlanmasından ibarettir.
  Başvurular bizzat hak sahipleri tarafından, ikametgahlarının bağlı bulunduğu, Bulgar konsolosluklarından yapılması gerekir. Buna göre,
  İlk başta, Alt-Üst Soy Nüfus kayıtlarınızı incelemeniz gerekir. Bu İnternet sitemizin, ‘İletişim’ kısmından, Alt-Üst Soy Kaydınızı, fotoğraf ya da PDF Formatı’nda, ekleyip tarafımıza iletiniz. Bu amaçla,
 2. Her hangi bir en yakın Nüfus Dairesi’nden ya da online olarak Nüfus İdaresi’nin sisteminden alacağınız, kendinizin, Alt-Üst Soy, Nüfus Kaydı’nızda, üst soyunuzda Bulgaristan doğumlu var ise bunun aslına daha sonra Kaymakam’dan Apostil alıp ilk önce fotoğraflarını iletin lütfen bakalım; akabinde, asıllarıyla ödemeyi yapıp başvuru sürecini başlatabilirsiniz.
 3. Nüfusta, memurlar sorun çıkartırlarsa, Nüfus’tan Bilgi ve Belge ve İsteme Dilekçesi’ne dair izahatla dilekçe örneği bu linkte mevcut: http://bit.ly/nuf_dil Nüfus Dairesi’nde faydalı olabilir. Ayrıca,
 4. Nüfusta hatalı evrak vermemeleri için gösterebileceğiniz bir Örnek Alt – Üst Soy Nüfus Kaydı bu linkte mevcut: http://bit.ly/2zdhvTx
 5. Genel bilgi ve başvuru için açıklamaysa bu linkte bulabilirsiniz: http://bit.ly/vat_bulgar
 6. Sorularınız olursa, her zaman arayabilir ya da buradan yazabilirsiniz.

BAŞVURU AMACIYLA

DETAYLI İZAHATIMIZA ERİŞMEK İÇİN PORTALIMIZA KAYIT OLMALISINIZ; LÜTFEN, TIKLAYINIZ (ÜCRETSİZDİR).

Bulgaristan Vatandaşlık’ için 699 yanıt

 1. Merhaba ben turk eşim bulagaristan vatandaşı bnm ismimde Türkiyem duzeltme oldu ümüt olan ismim ümit olarak turk makamlarına düzeltildi Bulgaristan’daki evlilik belgesindede ümüt yazıyor nasıl duzeltebiliriz

  Beğen

 2. Merhaba annemın dedesi savaş dönemi Aydın a göç etmiş nüfus müdürlüğün de Tırnova göçmeni diye kırmızı kalemle not düşülmüş ve orda çok malı kalmış bunları çıkarıp vatandaşlık ve mirasımızı alabilirmiyiz

  Beğen

   1. Peki vatandaşlık için hangi belgeler gerekli nasıl bir yol izlemem gerekli bu durum da dedemin tapu da kaydı varmış ben vatandaşlık almak istiyorum ama dedemin doğum yeri Aydın yazılmış kimlikler çıkarken

    Beğen

   2. Bu durum da nasıl bir yol izlememiz gerekli ben oraya gelebilirim gerekirse

    Beğen

 3. Merhaba Üntaç Bey babamın doğum yeri Bulgaristan ve sağ annem ve annesi hariç üst soy hep bulgaristan doğumlu 22 yaşındayım vatandaşlık başvurusu yapabilir miyim? Alabilme imkanım varsa ne kadar süre de gerçekleştirebilirim teşekkürler…

  Beğen

  1. Mehmet Özcan anne adı Fatma baba adı Ali 1873 doğum tarihi ayrıca tapu da kayıtlar da mevcutmuş

   Beğen

   1. Bu İnternet sitemizin, iletişim kısmından, e-Devlet’ten aldığınız PDF soy kaydınızı ekleyip bize iletin tamamına bakalım lütfen.

    Beğen

 4. Sayın yetkili, babam bulgaristan vatandaşıdır, benim de vatandaşlık işlemleri için mülakat randevusu alabilir miyiz? ( bir süredir randevu verilmiyordu. Gerekli prosedürler nelerdir ? Teşekkür ederim.

  Beğen

 5. Üntac Bey Merhaba,
  Babaannemin babası 1903 Bulgaristan Razlık doğumlu, bunu soyağacında görebiliyoruz. Babaannem sağ. Babaannem vatandaşlık alabilir mi? Alırsa bizde faydalanabilir miyiz?

  Beğen

 6. merhaba üntaç bey.
  sorum eşimin dede ve babannesi sağ hayatta ve bulgaristan vatandaşı. eşimin babası tekirdağ doğumlu ve 1997 de vatandaşlık alamadan vefat etmiş. eşimin dede ve babannesi üzerinden vatandaşlık alamadığını öğrendim. bunun için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ve vatandaşlık alması mümkünmüdür?

  Beğen

 7. Kayınpederime Bulgaristan vatandaşlığı aldık şimdi eşim ve çocuğumu yaptırmak istiyorum ikisininde aynı anda başvurusunu yapmamız mümkün olurmu yoksa 3 yıl ikisi icinde beklememiz gerekiyormu?

  Beğen

  1. Hak sahibi Muhacırlar için bekleme, oturum, giriş-çıkış vs. şartı yok. “Vatandaşlık alacağız” diyerek dolandırıp, oturuma başvuruyorlar. Dikkat edin.

   Beğen

 8. Merhaba Üntaç bey annem çocukken halasının eşine evlatlık olarak verilmiş . Annem 8-10 yaşındayken mutemelen 1960 yılında bu kişi vefat etmiş. Acaba annemin bu kişiden miras hakkı var mıdır? Bunu nasıl öğrenebiliriz? Karlova da yaşıyorlarmış o dönemde. Bunun dışında ben çifte vartandaşım acaba Bulgaristan e devlet şifremi nereden alabilirim. Teşekkür ederim.

  Beğen

 9. Merhabalar,
  Dedem ve ailesi 1950 yılında şumen’den istanbul’a göç etmişler. Dedemin bulgaristan vatandaşlığı ve pasaportu mevcut. Dedemin tüm üst soyları bulgaristanlı.
  babam 13 yıl önce vefat etti. Babamla çok görüşmüyorduk bildiğimiz kadarıyla vatandaşlık başvurusu yapmamıştı. Şimdi dedemden olan hakkı ona geçirebilir miyiz yani ölmüş birine vatandaşlık hakkı geçirilebilir mi? Ya da bulgaristan vatandaşlarının çocuklarına otomatikman vatandaşlığa geçiriyor mu? Yani oraya gidip babamın dedemin çocuğu olduğunu bildirsek vatandaşlık alabilir mi? Dededen toruna geçmediği için bu ihtimalleri sordum. Dedemdeki vatandaşlığı hak iddia etmemizin başka yolu yok sanırım. Bu konuda emsal karar var mı örnek verebileceğiniz?

  Beğen

 10. Babamın dedesi ve babaannesi Bulgaristan pravadi doğumlu.1894 ve 1900 doğumlular.Sadece babam sağ vatandaşlık alınabilir mi?

  Beğen

 11. Merhaba Untac Bey.Portaliniza üyelik kabul edilmiyor mu.Bir türlü kayıt almıyor neden.Yani üye olamıyorum.Sizinle irtibata gecebilmek için .Ne yapmalıyım.

  Beğen

   1. Üntaç Bey , tam olarak sorum şu aslında ; benim vatandaşlığım için bir tane beni temsil eden birini göndereceğim . Bu kişi özel vekaletname ile mi gönderilmeli yoksa genel vekaletname ile mi gönderilmeli ?

    Beğen

 12. Untac Bey merhaba.Annem, Anneannem,Dedem,Edenin Annesi, Babaannem,Dedem ,Dedemin Annesi hepsi Bulgaristan doğumlu olarak soyagacinda var.1938 göçmeni oldukları anlaşıldı.Annemin isim Denklik belgesi ni aldım.Apostillettim.Nufus kayıt örneğini de apostillettim.Bu durumda vatandaşlık alınabilir mi?.

  Beğen

Bir ileti bırakabilirsiniz - Leave a Reply - Оставить комментарий - اترك التعليق - השאירו תגובה

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.